Trys vėjuotos dienos Lietuvoje svečius iš Švedijos įkvėpė naujam požiūriui į darbą su jaunimu

Gausybė paslaugų, suvienytos institucijų pastangos, išskirtinis dėmesys moksleivių profesiniam orientavimui – tokią nuomonę apie mūsų šalyje vykdomą jaunimo politiką išsivežė Užimtumo tarnyboje viešėjusi 12 specialistų komanda iš Helsingborgo, padedanti nedirbančiam, nesimokančiam ir neaktyviam (NEET‘s) jaunimui.
Šio vizito tikslas buvo sutelktas į gerųjų pavyzdžių paiešką, kuri padėtų juos pritaikyti kasdieniniame darbe su neaktyviais jaunuoliais. Situacija Švedijoje gana įtempta: „Eurostat“ duomenimis, sausio mėnesį jaunimo nedarbas ten siekė 24,7 proc., kai Lietuvoje – 14,1 proc.
„Svečiai ne kartą minėjo, kad vizitas pranoko lūkesčius. Tokie įvertinimai Lietuvai, kaip gerokai mažesnei šaliai, skambėjo ypatingai, nes anksčiau būdavome mokinio vaidmenyje. Šįkart parodėme, kad išskirtinis dėmesys jaunimo politikai Lietuvoje atneša teigiamų rezultatų“, – sakė svečius priėmusi Užimtumo tarnybos Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Martinkėnienė.
Pirmąją vizito dieną Švedijos atstovų laukė nemažas iššūkis – 10 pranešimų apie institucijų, padedančių jaunimui Lietuvoje, paslaugas. Suvienytos Užimtumo tarnybos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Neformalaus švietimo agentūros, Vilniaus miesto savivaldybės, Jaunimo reikalų agentūros paslaugos padeda jaunuoliams nepamesti karjeros kelio ir neįstrigti nedarbo spąstuose.
Aktualų karjeros konsultanto vaidmenį švietime ir jaunimo užimtumo skatinimo plėtroje įkūnijo ir darbo metodais dalinosi Antakalnio gimnazijos karjeros konsultantė Gintarė Kolesnikova. Pirmosios dienos pabaigoje tėvų įsitraukimą į jaunuolių užimtumo skatinimą akcentavo Tėvų forumo atstovas Kęstutis Mikolajūnas.
Antroji diena Švedijos delegaciją įtraukė interaktyviomis veiklomis Vilniaus klientų aptarnavimo departamente. Svečiai buvo pakviesti pasižvalgyti bei išbandyti netrukus duris atversiančio interaktyvaus regioninio karjeros centro „Karjeras” inovacijas.
Ši diena taip pat buvo skirta ir susipažinti su Švedijos svečių patirtimi. Delegacijos atstovas Martinas Olssonas pristatė Helsingborgo patirtį ir dirbant su jaunimu (NEET‘s) patiriamus iššūkius. O antroje dienos pusėje laukė įtraukiančios įgūdžių dirbtuvės su Užimtumo tarnybos Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėju Aivaru Pranarausku. Jis didžiausią dėmesį skyrė įgūdžiams, pritaikomiems renkantis profesinį kelią.
Trečiąją dieną Atvirame jaunimo centre „Žalianamis” darbo su jaunais žmonėmis, dažnai patiriančiais socialinių ir emocinių iššūkių, patirtimi dalinosi centro, „Mes” jaunimo darbuotojai bei „Caritas“ Alternatyvaus mokymosi jaunimo centro padalinio vadovas Donatas Nagumanovas.
Popiet Verslo ir svetingumo profesinės karjeros centre „VESK“ jo direktorius Saulius Zybartas supažindino su profesinio veiklinimo paslaugomis bei pristatė inovacijomis grįstą ugdymo procesą.