Svajonė vairuoti motociklą moksleivę paskatino vasarą įsidarbinti

Šešiolikmetės tauragiškės Gretos pirmoji pažintis su darbo rinka – lyg iš vadovėlio. Pirmiausia, ji ėmėsi savanoriauti Užimtumo tarnybos Regioniniame karjeros planavimo skyriuje, kur iš arti stebėjo, kaip teikiamos paslaugos kitiems moksleiviams. Vienoje jiems organizuotų veiklinimo išvykų susipažino su vietos restorano „Da Feng“ savininke. O baigusi 10 klasę įsidarbino pagalbine šio restorano darbuotoja.
„Svajoju vairuoti motociklą. Todėl jau kurį laiką turėjau aiškų planą, kaip to sieksiu. Išlaikyti motociklo vairuotojo teises ir užsidirbti dalį pinigų motociklui pirkti buvo pagrindiniai šios vasaros uždaviniai“, – dėstė mergina, prasitarusi, kad vidurvasarį pasitiko jau įgijusi teisę vairuoti motociklą, ir besimėgaudama darbu restorane.
Visgi Užimtumo tarnybos surinkti duomenys rodo, kad įsidarbinti vasaros laikotarpiui norinčių jaunuolių ir darbdavių poreikiai neretai prasilenkia. Įsidarbinti dažniausiai svarsto 14–16 metų paauglės, o darbdaviai labiausiai linkę įdarbinti pilnametystės sulaukusius vaikinus.
Toks darbdavių pageidavimas neretai susijęs su siūlomo darbo specifika – darbininkas statybose, krovikas. Šių darbų nori retas jaunuolis. Dažniausiai paaugliai pageidauja įsidarbinti tose srityse, kuriose save yra išbandę šeimos ar giminaičių aplinkoje, pavyzdžiui, senelių priežiūra ar inžinerija.
Tauragėje įsikūrusio restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė džiaugėsi, kad jos patirtis įdarbinant moksleivę Gretą ypač sėkminga. Dar susitikime su moksleivių grupe pastebėjusi drąsią paauglę, leido sau šmaikštaujant su ja apsikeisti pažadais: viena – kad ateis dirbti, kita – kad įdarbins.
„Moksleivio charakteris ir požiūris į darbą lemia galutinį darbdavio sprendimą dėl įdarbinimo. Nesvarbu, koks darbuotojo amžiaus – bet kuris darbdavys ieško atsakingų ir patikimų žmonių“, – brandžiais darbo santykiais su moksleive Greta didžiavosi „Da Feng“ vadovė.
Ar negaila vasaros atostogas praleisti darbe? Moksleivė Greta į klausimą atsakė išvardytomis veiklomis: ką tik grįžo iš Dainų šventės sostinėje, kur muzikavo ir atstovavo Tauragei, prieš tai irgi buvo išvykusi koncertuoti, laisvalaikį leidžia su draugais, dalį vasaros ruošėsi egzaminams įgyti teises vairuoti motociklą.
„Dirbant, kaip ir mokantis mokykloje, man svarbu darbotvarkė ir prioritetai. Jaudulį jaučiau tik pirmomis darbo dienomis, nes tiksliai nežinojau, ką ir kaip reikia daryti. Su tuo susitvarkyti man padėjo tuomet dažnai bendradarbiams užduotas klausimas „kuo galiu padėti?“. Dabar, kai savo darbą išmanau ir gerai jame jaučiuosi, užtenka laiko ir vasaros pramogoms“, – kalbėjo tauragiškė.
Užimtumo tarnybos duomenimis, pavasarį dirbti pageidavę, bet neįsidarbinę šalies nepilnamečiai, pagrindinėmis to priežastimis nurodo savo jauną amžių ir darbų, tinkančių nepilnamečiams, stygių. Didžioji dalis įsidarbinusių moksleivių dirba kaip aptarnaujantis personalas.
Tauragė yra viena iš šalies savivaldybių, kuriose įgyvendinama Jaunimo vasaros užimtumo programa. Jau penkmetį gyvuojanti programa šioje savivaldybėje kasmet pritraukia bent kelias dešimtis įmonių, kurioms įdarbinus moksleivius skiriamos 50 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio kompensacijos.
Vien pernai šioje programoje dalyvavo 40 savivaldybėje veikiančių įmonių, kuriose vasaros laikotarpiui buvo įdarbinta 69 jaunuoliai, 2022 metais – 39 įmonės ir 72 jose įdarbinti jauni žmonės.