Pristatyti pirmieji emigrantų konsultavimo rezultatai
Daugiau nei 100 Užimtumo tarnybos darbuotojų nuo praėjusių metų teikia informavimo paslaugas grįžusiems ar dar tik planuojantiems grįžti tautiečiams iš užsienio.
Pirmieji veiklos metai, pasiekti rezultatai ir išmoktos pamokos aptartos konferencijoje „Grįžusiųjų užimtumas ir integracija“.
„Kiekvienas turime vietą, kuri yra brangi ir į kurią norisi sugrįžti. Man tokia vieta yra Mosėdis, kurioje žmonių šypsenos ir nuoširdumas sukuria ypatingą atmosferą ir ten norisi būti. Lietuviai grįžta į jiems svarbius miestus ir miestelius, ten juos pasitinka mūsų specialistai. Jie ir kuria tą jaukumo jausmą, kuris yra labai svarbus“, – sakė Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.
Užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento (GLD) direktoriaus pavaduotoja Gitana Skripkaitė atkreipė dėmesį į diasporos organizacijų veiklą, kuri skatina tautinę tapatybę, rūpinasi nuolatine lituanistinio švietimo veikla.
GLD Grįžimo į Lietuvą skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Domarkaitė-Černiauskė apžvelgė Užsienio reikalų ministerijos iniciatyvos „Grįžtu LT“ vykdomas veiklas, bendradarbiavimą su institucijomis ir savivaldybėmis. Dažniausiai „Grįžtu LT“ komandos prašoma atsakyti į klausimus, susijusius su būtinųjų dokumentų pateikimu, socialine ir sveikatos apsauga, pilietybe ir užsienyje gimusių vaikų registracija Lietuvoje.
Pasaulio lietuvių apygardoje išrinkta LR Seimo narė Dalia Asanavičiūtė ir Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos valdybos narė Gabriela Avalos Liesinskas Mockienė teigė, kad aktyviai prisidėti prie pasaulio lietuvių veiklų jas skatina meilė savo senelių šaliai ir jos žmonėms, bet svarbu sulaukti supratimo iš aplinkinių bei informacijos, padedančios lengviau integruotis šalyje.
EURES nacionalinio koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Treščenko pristatė kitataučiams grįžtančiųjų šeimos nariams teikiamas paslaugas, priminė svarbių U1 ir U2 formų dokumentų ypatumus.
Konferencijoje pristatyta iniciatyvos „Gal į Lietuvą?“ veiklos apžvalga, kurioje akcentuota pagrindinė kryptis, kai bendradarbiavimas vykdomas gyvai susitinkant su pasaulio lietuvių bendruomenėmis. Pristatyta ir naujovė, leidžianti mūsų šalies darbdaviams prisidėti prie sklandesnės grįžtančiųjų integracijos darbo rinkoje – „Diasporai draugiško darbdavio“ ženklelis. Artimiausiuose planuose – skaitmeninio Lietuvos regionų žemėlapio įdiegimas. Čia svarbiausius kiekvienos šalies savivaldybės rodiklius galės rasti kiekvienas svarstantis apie grįžimą į Lietuvą.
Renginys subūrė visus, aktyviai dirbančius šioje srityje. Pažįstant kolegas, dalijantis informacija, bendradarbiaujant su partneriais galima užtikrinti sklandžią informacijos sklaidą grįžtantiems į Lietuvą.