*alt_site_homepage_image*

Kelias į karininko profesiją – sunkus, bet nenuobodus

2022-11-23
Kelias į karininko profesiją – sunkus, bet nenuobodus

Košės užvalgęs karininkas brenda per sniego pusnis ir vykdo slaptą misiją. Panašiai piešiame stereotipinį šios profesijos portretą? Šiandien siūlome susipažinti su Lietuvos karo akademija (LKA). Tai – vienas patikimų būdų pasirinkti įdomią profesiją, užsitikrinti garantuotą darbo vietą bei konkurencingą atlyginimą. Pradedantis karjerą leitenantas į rankas gauna 1450 eurų.

Kaip atrodo tos studijos ir ko tikimasi iš būsimųjų karininkų? Visų pirma – pasiryžimo ir ištvermės. LKA studijuojantys vaikinams ir merginoms pratybose tenka neštis 20 kg išgyvenimo komplektą talpinančią kuprinę. Kariūnai pratybose naudoja ir ginkluotę, todėl fizinis pasirengimas – būtinas. Tiesa, motyvacija dabar svarbiausia – tik ją įvertinus prasideda atrankos į akademiją procesas. Net po studijų būsimieji karininkai turi įrodyti savo norą tarnauti tėvynei. LKA pradeda studijuoti 18-30 metų asmenys.

Studijas dažniausiai renkasi abiturientai iš Kauno ir Vilniaus apskričių, o šiemet mokytis pradėjo 9 merginos (2020-aisiais įstojo daugiausia – 28). Kasmet jos sudaro apie 10-20 proc. kariūnų. Beje, į akademiją merginos priimamos nuo 2000 m. ir esminių nuolaidų negauna. Skiriasi tik fizinio rengimo normatyvai, bet ne kuprinės svoris.

Kariūno diena prasideda 6 valandą. Mankšta, pasiruošimas dienai, pusryčiai, rytinis patikrinimas, studijos, pietūs, laisvalaikis – viskas darbo dienomis vyksta įprastu ritmu.

Savaitgaliais ir švenčių dienomis kai kurių pareigų atsisakoma, bet laisvalaikį dažniausiai tenka leisti kareivinėse. Pasirinkimų netrūksta: lengvoji ir sunkioji atletika, krepšinis, žvalgų būrio veikla, choras, teatras, šokiai.

Gyventi galima tik LKA Kariūnų batalione. Išlaidų – nedaug, o ir stipendija numatyta. Tiesa, pirmoji sieks 155 Eur, o vėliau priklausys nuo mokslo rezultatų. Ketvirto kurso II semestre galima gauti ir 840 Eur. Antraisiais studijų metais drausmingam kariūnui leidžiama gyventi už bataliono ribų, jei jis suderina studijų tvarkaraštį ir karinio rengimo programas.

Pratybų metu kariūnai dėvi lauko uniformą, valgo sausą davinį, bet – kas trečią dieną visada patiekiamas ir karštas maistas. Tiekiamas subalansuotas, gal kartais pagardintas ir karine koše, bet užtikrinantis žmogaus organizmui reikalingas medžiagas maistas.

Ketverius teorijos ir praktikos metus vainikuoja susitikimas su vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu. Ne kasdien iš taip arti pamatysi šalies prezidentą, o tokia ceremonija įtvirtina karininko profesijos svarbą. Besikeičiantis pasaulis skatina ugdyti NATO kariuomenės poreikius atitinkantį karininką – vadą lyderį.

Pasirinkę gynybos technologijų vadybos bakalauro studijų programą, po pirmo semestro gali tęsti studijas kitose Lietuvos aukštojo mokslo institucijose ir rinktis karinių jūrų pajėgų arba karinių oro pajėgų karininko specialybę.

1992-2022 m. nuolatines studijas baigė 1974 kariūnai. Nuo 2002 m. LKA organizuojamos dieninės magistro studijos. 2002-2022 m. ištęstines magistratūros studijas baigė 344 absolventai.

Nuo 2011–2012 m. m. Lietuvos karo akademija su Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos ir Klaipėdos universitetais organizuoja politikos mokslų doktorantūros studijas. Per tą laiką buvo apgintos trys daktaro disertacijos.

Registracija