Europos darbo rinkose stiprėja pesimizmas, Lietuva – reta išimtis
Rudenį Europos darbo rinkos sutinka prastomis nuotaikomis. Dar liepą teigiamoje zonoje buvęs žemyno darbo rinkos barometras per mėnesį sumažėjo 0,9 balo ir siekia 99,6. Tai – ženklas, kad artimiausius mėnesius nedarbas didės, o užimtumo perspektyvos ims blogėti. Tačiau Lietuvoje situacija išlieka stabili, o barometras prognozuoja tik nereikšmingus pokyčius.
„Europos darbo rinkų nuotaikos stipriai pablogėjo“, – sakė Enzo Weberis, Užimtumo tyrimų instituto (IAB) prognozių skyriaus vadovas.
Valstybinių užimtumo tarnybų tinklo bei IAB nedarbą ir užimtumą prognozuojantys komponentai fiksavo nuosmukį. Rugpjūčio mėnesį užimtumo komponentas sumažėjo 1,2 balo ir siekia 100,4. Tai – žemiausias lygis per trejus su puse metų. Nedarbo komponentas taip pat prarado teigiamą poziciją. Sumažėjęs 0,6 balo, jis siekia 98,7 ir yra žemiau neutralios ribos.
Anot E.Weberio, Europos užimtumo tarnybos jau senokai darbo rinkų ateitį vertino pesimistiškai, bet dabar nerimą ėmė kelti mažėjančios užimtumo tendencijos.
Kitokios nuotaikos Lietuvoje: čia barometras mažėjo tik 0,2 balo ir lieka įsitvirtinęs teigiamoje zonoje (101,3). Nedarbo augimą prognozuojantis komponentas smuktelėjo 0,8 balo, bet išliko teigiamas (100,8). Užimtumo rodiklis netgi didėjo ir siekia 101,9 (+0,6 balo).
Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas 17 vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Tyrimą nuo 2018 metų birželio kartu vykdo užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas.
Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Tuo tarpu B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o pastarasis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą.
Barometro skalė svyruoja nuo 90 (labai prasta padėtis darbo rinkoje) iki 110 (labai gera padėtis). Pirmiausia yra nustatomas kiekvienos projekte dalyvaujančios užimtumo tarnybos barometro balas. Tuomet pagal nacionalinių balų svertinį vidurkį apskaičiuojamas ir Europos darbo rinkos barometras.
Skirtingų laikotarpių Europos darbo rinkos barometro duomenys pateikiami čia.