Pasaulinėje konferencijoje – dėmesys Lietuvos patirčiai

Pasaulio Užimtumo Tarnybų tinklo (WAPES) konferencija „Iššūkis integraciniam ir tvariam ekonominiam vystymuisi“ šiais metais buvo skirta verslumo temai. Dalijimasis gerąja praktika ir mokymasis iš sėkmingos verslumo skatinimo patirties – bendras susirinkusių šalių atstovų tikslas.
„Verslumas šiuo metu yra vienas iš pagrindinių ekonominio vystymosi variklių pasaulio šalyse. Verslininkų, kurie idėjas ir projektus paverčia naujais verslais, vertinimas, skatinimas ir rėmimas yra vienas iš ekonominės plėtros prioritetų, į kurį įsitraukia skirtingi dalyviai, įskaitant valstybines užimtumo tarnybas“, – sakė Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.
Pietų šalių verslumo plėtra laikoma veiksmingu būdu spręsti sudėtingas darbo rinkos problemas. Tai apima naujų integracijos galimybių suteikimą tūkstančiams jaunų absolventų, kasmet ateinančių į darbo rinką.
Konferencijos organizatoriai kvietė Užimtumo tarnybas tiesiogiai prisidėti prie neoficialaus (šešėlinio) užimtumo mažinimo remiant individualias iniciatyvas ir skatinant socialinį verslumo aspektą, plėtojant socialinę ir solidarumo ekonomiką, žaliąją ekonomiką ir skaitmenines transformacijas.
Šalys dalinosi patirtimi, kaip Užimtumo tarnybos veiklomis ir priemonėmis mažinti nelygybę ir diskriminaciją sudarant palankesnes sąlygas pažeidžiamiausioms grupėms naudotis paramos priemonėmis ir programomis (skatinant moterų verslumą, kuriant integracijos veiklas sunkumų patiriančiam jaunimui ar žmonėms su negalia).
Verslumui taip pat tenka pagrindinis vaidmuo skatinant inovacijas, išnaudojant skaitmeninių technologijų plėtros, naujos ekonomikos ir naujų darbo formų atsiradimo teikiamas galimybes. Galiausiai, būsimi iššūkiai, su kuriais susidurs mūsų visuomenė dėl klimato kaitos ir demografinių pokyčių, taip pat yra puiki terpė skatinti verslumo iniciatyvas, o Užimtumo tarnybų vaidmuo šiame procese tampa vis svarbesnis.
Kalbėjome apie Karjeros centrus ir jų vaidmenį ateities Lietuvoje, aukštą pridėtinę vertę kuriančias mokymo programas, gausų dalyvių skaičių jose bei faktais ir skaičiais įrodytą efektyvumą, paramos verslui kurti priemones teikiant ne tik subsidijas bet ir ugdant būsimųjų verslininkų kompetencijas.
„Kuriame gražesnę ir tvaresnę Lietuvą, skatiname žmones mokytis, likti ir kurti savo ateitį mūsų nedidelėje, bet nuostabioje šalyje. Ir pasakosime apie tai dar ne kartą“, – mintimis dalinosi I.Balnanosienė.