*alt_site_homepage_image*

Daugėja norinčiųjų grįžti į Lietuvą emigrantų

2023-08-01
Daugėja norinčiųjų grįžti į Lietuvą emigrantų

Emigracijoje gyvenančių lietuvių nuotaikos pamažu kinta. Per trejus metus norinčiųjų sugrįžti į Lietuvą  skaičius išaugo beveik 15 proc. Tai rodo Užimtumo tarnybos užsakymu atlikta nuomonės apklausa. Surinkti duomenys buvo lyginami su tais, kuriuos tokios pačios apklausos metu nuomonės tyrėjai surinko 2020 metais.

Panašiai kaip ir prieš trejus metus, kaip dažniausią išvykimo priežastį respondentai įvardijo finansinio stabilumo paieškas, o kaip labiausiai motyvuojanti grįžti faktorių – gerėjantį darbo užmokestį ir Lietuvoje likusius šeimos narius.

„Šie duomenys rodo, kad gerėjančios gyvenimo sąlygos ir stabiliai augantys atlyginimai Lietuvoje ima keisti išvykusiųjų nuostatas. Žinoma, mūsų laukia dar ilgas kelias, tačiau vienu svarbiausių tikslų yra kuo efektyviau ir objektyviau perteikti svetur gyvenantiems mūsų žmonėms informaciją apie sąlygas gyventi, mokytis, dirbti mūsų šalyje. Tai mes ir darome“, –  pabrėžė Inga Balnanosienė, Užimtumo tarnybos direktorė.

Šiemet apklausos rezultatai atskleidė, kad pagrindinės lietuvių emigracijos ir reemigracijos kryptys yra Jungtinė Karalystė, Airija bei Vokietija. 16 proc. apklaustųjų pasirinko pakartotinę emigraciją, o dažniausia priežastis, lėmusi šį pasirinkimą – geresnių finansinių galimybių paieška.

Iš surinktų duomenų aiškėja, kad daugėja norinčiųjų grįžti tų emigrantų, kurie svetur gyvena ilgiau nei penkerius metus. Nepaisant sėkmingos integracijos užsienio šalyje, ateitį su Lietuva sieja net 55,1 proc. respondentų – tai yra 14,6 proc. daugiau nei buvo 2020 metais. Dažniausiai tokį atsakymą pateikė lietuviai, gyvenantys Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje ir Vokietijoje.

„Grįžtantieji domisi galimybe gyventi ne tik didžiuosiuose miestuose – nežymiai, tačiau mažėja norinčiųjų gyventi didžiuosiuose miestuose ir daugėja norinčių gyventi regionuose“, – sakė Indrė Laučienė, Užimtumo tarnybos Tarptautinio bendradarbiavimo skyrius vedėja.

Respondentai įvardijo kelias pagrindines priežastis, paskatinusias išvyki, tačiau dažniausiai buvo minima geresnių finansinių galimybių paieška (57,5 proc.). Atskleisti ir pagrindiniai veiksniai, skatinantys apklausoje dalyvavusius respondentus svarstyti apie grįžimą į Lietuvą. Tai – geras atlyginimas, garantuojantis stabilumą (61,7 proc.), šeima, draugai artimieji (53,4 proc.), galimybė dirbti mėgstamą darbą (30,1 proc.), kultūriniai ir politiniai pokyčiai visuomenėje (25,6 proc.). Lyginant su ankstesne apklausa, mažėja norinčių gyventi didžiuosiuose miestuose ir daugėja norinčių gyventi regionuose (atitinkamai -2,2 proc. ir +2,9 proc.).

Emigrantų nuomonės tyrimas, susijęs su darbo rinkos tematika ir emigrantų lūkesčiais, Lietuvoje buvo atliktas gegužės 16-31 dienomis. Tyrimo imtis –1060 respondentai, metodas –  elektroninė interneto vartotojų apklausa.  Jį atliko komunikacijos ir reklamos įmonė „Bold Agency”.

Registracija