You are currently viewing Vyresniems bedarbiams – gelbėjimosi ratas

Vyresniems bedarbiams – gelbėjimosi ratas

Atnaujinta 2020-09-28

Darbo rinkoje fiksuojami milžiniški pokyčiai, nemažai žmonių ieškosi darbo, o įmonės tuo pačiu metu susiduria su iššūkiais užpildyti tuščias darbo vietas. Kaip šioje situacijoje jaučiasi labiau pažeidžiama socialinė grupė: žmonės, kuriems yra daugiau nei 55 metai?

Beveik 11,4 tūkst. darbo neturinčių šio amžiaus asmenų ryžosi pokyčiams – įgijo naujas profesines kvalifikacijas ir kartu taikant kompleksines priemones – subsidijas darbdaviams – buvo įdarbinti. Sugrįžti į darbo rinką jiems padėjo Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamas projektas „Pasinaudok galimybe“. Profesinio mokymo programose įgyjant naują ar patobulinant turimą profesinę kvalifikaciją – dalyvavo 4052, jau įgijo profesiją 3807, įdarbinti subsidijuojant 7304 vyresni nei 55 metai asmenys.

„Iškritusių iš darbo rinkos vyresnių darbingo amžiaus žmonių skaičiaus augimas –  didelis iššūkis rinkai ir visai ekonomikai. Tai reikalauja jautresnio požiūrio juos sugrąžinant į aktyvią veiklą. Mūsų projektai būtent ir nukreipti didinti jų įsidarbinimo galimybes bei užimtumą skatinant lengvesnę adaptaciją darbo rinkoje per kompleksinių paslaugų teikimą“,– sakė Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.

Šiuo metu ekonomiškai neaktyvių darbo rinkoje – daugiau nei 60 tūkst. vyresnių kaip 55 metų asmenų. Šios amžiaus grupės darbo neturinčių asmenų nuo kovo 1 d padaugėjo beveik 17 tūkst., o 50+ nedarbas išaugo 4,1 proc. punkto.

2020 metų pirmąjį pusmetį baigusių profesinį mokymą 55+ asmenų įdarbinimo efektyvumas po 6 mėnesių siekia 61,2 proc. ir įdarbinimo subsidijuojant – 65,8 proc.

Šiandien dalijamės keliais gerais pavyzdžiais, kurie primena, kad pakeisti kvalifikaciją ir darbą – niekada ne vėlu.

Vilma Dargužienė daug metų dirbo sekretore Skuodo r. Šačių pagrindinėje mokykloje. Ją uždarė, Vilma liko be darbo. Dvejus metus ūkininkavo savo ūkyje, tačiau energinga moteris norėjo prasmingesnės veiklos, todėl šių metų sausį nutarė kreiptis į Užimtumo tarnybą.

Prieš tai ji trumpai dirbo VšĮ Ylakių globos namuose. Jų direktorė Audronė Anužienė buvo patenkinta Vilmos darbu, skatino ją persikvalifikuoti ir tapti socialine darbuotoja.

Pasak V. Dargužienės, jai labai patiko bendrauti su globos namų gyventojais, todėl nekilo abejonių dėl tolesnės veiklos pasirinkimo – per Užimtumo tarnybą gegužės pabaigoje baigė socialinio darbuotojo padėjėjo modulinę profesinio mokymo programą ir įsidarbino VšĮ Ylakių globos namuose. Nors praėjo nedaug laiko, tačiau Vilma džiaugiasi, kad gali dirbti ir padėti žmonėms.

O štai šešiasdešimtmetis Antanas Šniuolis daugybę metų dirbo nekvalifikuotą darbą. Prieš daugiau nei metus jo neteko. Naujo darbo paieškas apsunkino, kaip pats mano, vyresnis amžius. 2019 metų birželį Užimtumo tarnyboje buvo pasiūlyta persikvalifikuoti. Bendrovėje „Yvas“ Antanas įgijo medienos apdirbimo staklininko profesiją. Ši profesinio mokymo programa skirta kvalifikuotam darbuotojui parengti, kuris gebėtų savarankiškai vykdyti bendrąsias medienos apdirbimo veiklas, dirbti pozicinėmis medienos apdirbimo staklėmis ir įrenginiais.

Profesinio mokymo metu Antanas sėkmingai atliko praktiką įmonėje ‚Šiaulių tauro statyba“. Įmonės vadovas buvo patenkintas atliekamu darbu, todėl su Užimtumo tarnyba sudarė įdarbinimo subsidijuojant įgyvendinimo ir finansavimo sutartį. Jai pasibaigus, A.Šniuolis toliau dirba įmonėje.

Jaunystėje įgijusi raštvedės profesiją, daugiau nei 15 metų Romualda Šabunienė iš Mažeikių dirbo raštvede, kasininke, draudimo agente;  savarankiškai mokėsi ir lankė ne vienus UAB „Pačiolis“ organizuojamus buhalterių rengimo kursus, apie penkerius metus dirbo apskaitininke ir buhaltere.

Dėl didėjančių darbdavių kvalifikacinių ir  profesinių reikalavimų,  pastaraisiais metais vis sunkiau buvo įsidarbinti pagal turimas profesijas – moteris jautėsi diskriminuojama dėl amžiaus ir turimo išsilavinimo, todėl dirbo įvairius atsitiktinius nekvalifikuotus darbus pagal terminuotas darbo sutartis. Jausdama nerimą dėl tokios situacijos, moteris nusprendė pasinaudoti Užimtumo tarnybos pasiūlyta galimybe persikvalifikuoti.

Pernai ji baigė penkių mėnesių mokymo kursus ir įgijo pardavėjo kvalifikaciją. Praktikos metu savo komunikabilumu, nuoširdumu ir atsakingu požiūriu į darbą paliko įspūdį UAB „Palink“ administracijai, todėl sulaukė pasiūlymo likti dirbti pardavėja „IKI“ prekybos centre, kur iki šiol sėkmingai dirba.

Projektas „Pasinaudok galimybe“ bus įgyvendinamas iki 2021 m. rugpjūčio 12 d. Planuojama, kad 7 225 vyresni negu 54 metų bedarbiai, registruoti Užimtumo tarnyboje, bus įtraukti į profesinį mokymą ir neformalų švietimą bei 8 328 bus įdarbinti subsidijuojant.