You are currently viewing Užimtumo tarnybos vaidmuo įgyvendinant migracijos iš trečiųjų šalių politiką

Užimtumo tarnybos vaidmuo įgyvendinant migracijos iš trečiųjų šalių politiką

Atnaujinta 2019-10-23

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos organizuojamoje konferencijoje „Migracija iš trečiųjų šalių. Situacija šalyje: grėsmės ir iššūkiai“ valstybinių institucijų atstovai pristatė migracijos politiką Lietuvoje, požiūrio į migraciją aspektus, darbo tvarkos pažeidimus ir atvejus, susijusius su trečiųjų šalių piliečių įdarbinimu bei migracijos politiką įgyvendinančių valstybės institucijų vaidmenį suteikiant trečiųjų šalių piliečiams leidimus gyventi ir dirbti Lietuvoje.

Konferencijoje Užimtumo tarnybos direktorė Ligita Valalytė akcentavo pasikeitusią sektorinę situaciją darbo jėgos atžvilgiu – ankstesniais metais vyravusius transporto ir statybų sektorius, kuriuose labiausiai trūko darbo jėgos, šiais metais papildė pramonės sektorius, aktyviai informuodamas apie darbuotojų trūkumą šalies įmonėse.

Pasak L. Valalytės, darbdavių apklausose 2018 metais dar nebuvo akcento, kad darbo jėgos trūkumas turės įtakos verslo bankrotams ar ženkliai stabdys jo plėtrą, tačiau 2019 metais darbdavių apklausos jau rodo ryškėjantį verslo atstovų nerimą, kad trūkstama darbo jėga nesudaro galimybių plėtoti verslo ir didinti gamybos apimčių. Taip pat  Užimtumo tarnybos duomenimis, šiais metais daugėja  darbininkiškų profesijų darbo ieškančių asmenų – parduotuvių pardavėjų, virėjų, sunkiasvorių sunkvežimių vairuotojų, siuvėjų, dailidžių ir stalių, vandentiekininkų ir vamzdynų montuotojų, suvirintojų, darbininkų izoliuotojų, statybininkų, kepėjų ir konditerių, kuriems nepavyksta susirasti darbo, ir šios profesijos koreliuoja su trūkstamame profesijų sąraše įtrauktomis profesijomis“.

„Ar reikia, ar nereikia darbo jėgos iš trečiųjų šalių –  atsakymas aiškus, nes įtampa darbo rinkoje dėl trūkstamos darbo jėgos kiekvienais metais tik didėja. Europos Komisijos atstovai taip pat ragina šalis nares į tai atkreipti dėmesį ir ieškoti sprendimų. Tačiau diskusija yra kur kas platesnė – kaip užtikrinti vienodas darbo sąlygas ir galimybes darbo rinkoje tiek Lietuvos piliečiams, tiek atvykstantiems iš trečiųjų šalių “, – kalbėjo Užimtumo tarnybos vadovė.

Konferencijoje pranešimus skaitė Valstybinės darbo inspekcijos atstovas Aras Petrevičius, Tarptautinės migracijos organizacijos biuro vadovė Audra Sipavičienė, šios organizacijos Migracijos informacijos „Renkuosi Lietuvą“ atstovė Emilija Oleškevič, prof. Boguslavas Gruževskis, VRM patarėja migracijos klausimais Danutė Petrauskienė, Lietuvos banko atstovė Eglė Aleknevičiūtė, Migracijos departamento direktoriaus pavaduotoja Lucija Voišnis.

Užimtumo tarnybos direktorės Ligitos Valalytės pranešimas „Užimtumo tarnybos vaidmuo įgyvendinant migracijos iš trečiųjų šalių politiką“