You are currently viewing Užimtumo tarnyboje klientų skaičius iš viešbučių ir maitinimo paslaugų augo dvigubai

Užimtumo tarnyboje klientų skaičius iš viešbučių ir maitinimo paslaugų augo dvigubai

Atnaujinta 2021-03-24

Apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuje dirbusių darbuotojų registracija Užimtumo tarnyboje per metus išaugo dvigubai. Darbo ieškojo  9114 asmenų, iš jų – 80,7 proc. – moterys.

Nuoseklus šio sektoriaus darbuotojų pasitraukimas iš darbo rinkos pradėtas fiksuoti per pirmąjį karantiną pernai kovo–birželio mėn. Besiregistruojančių asmenų skaičiaus dinamika rodo, kad tuo metu į Užimtumo tarnybą kreipėsi 1,6 karto daugiau asmenų iš apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiančių įmonių nei antrojo karantino metu (lapkričio–vasario mėn.).

Darbo neteko daugiausiai biurų, viešbučių ir kitų įstaigų valytojai, kambarinės ir pagalbininkai, virėjai, barmenai, padavėjai, kepėjai ir konditeriai, virtuvės pagalbininkai ir vyriausieji virėjai.

„Užsidarius apgyvendinimo ir maitinimo įstaigoms dėl karantino, šio sektoriaus verslininkai patyrė daug  nuostolių, optimizavo savo veiklą ir dalis darbuotojų neteko darbo. Didžiausias iš šio sektoriaus atėjusių asmenų srautas fiksuotas praėjusių metų  rugsėjį – 3,2 tūkst. ir spalio mėn. – 2,4 tūkst. Nuo to laiko naujų besikreipiančiųjų klientų kas mėnesį mažėja ir kovo pradžioje registruotas 481 darbo ieškantis iš apgyvendinimo ar maitinimo įmonių“, – sakė Užimtumo tarnybos Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja Jurgita Zemblytė.

Pandemijos laikotarpiu  į Užimtumo tarnybą vidutiniškai per mėnesį kreipdavosi 1,9 tūkst. asmenų, kurių paskutinė darbovietė buvo apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veiklą vykdančios įmonės. Vidutiniškai kas antras (55,8 proc.) asmuo buvo jaunuolis iki 29 metų.

Per dvejus pastaruosius metus daugiausiai klientų iš apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų įmonių įregistruota pernai antrąjį ketvirtį – 2989 asmenų.

Darbo ieškančių asmenų, kurių paskutinė darbovietė – apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų įmonė, registruota 1,7 karto daugiau nei jiems skirtų laisvų darbo vietų. Palyginti su 2019 m., pernai darbo neturinčių asmenų registruota 24 proc. daugiau, o laisvų darbo vietų – 43 proc. mažiau.

Darbo pasiūlymų skaičius šio sektoriaus darbuotojams nuo 11354 2019 metais nukrito iki 6467 2020 metais. Net 45,9 proc. sumažėjo laisvų darbo vietų neterminuotam darbui. Geresnė buvo dirbančiųjų laikinus darbus padėtis – terminuoto darbo pasiūlymų skaičius per tą patį laikotarpį sumažėjo 8,6 proc. – nuo 857 iki 783. Mažiausiai šios įmonės laisvų darbo vietų įregistravo praėjusių metų ketvirtą ketvirtį – 1082.

Pandemijos laikotarpiu Užimtumo tarnyba apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų grupei priklausančioms įmonėms per metus subsidijas išmokėjo 2984 darbdaviams už darbuotojų prastovas –  64,75 mln. eurų. Daugiausiai – UAB „Delano“, UAB Amber Food, UAB „Čili pica“, UAB „Restoranų grupė FORTAS“, UAB „Grand SPA Lietuva“, UAB „Raminora“, UAB „Upa MCT“, UAB „Neragauta Azija“, UAB VIEŠBUTIS „LIETUVA“ , UAB „Inovatyvūs restoranai“.

Po prastovų subsidija išmokėta  2917 įmonėms 55,57 mln. eurų. Daugiausiai – UAB „PREMIER RESTAURANTS“, UAB „Delano“, UAB „Čili pica“, Amber Food, UAB, UAB „Raminora“, UAB „Restoranų grupė FORTAS“, UAB „SPA Birštonas“, UAB „Grand SPA Lietuva“, UAB „Villon“, K. Geco prekybos įmonė.

Nuo pirmojo karantino pradžios 9 įmonės, užsiimančios viešbučių ir panašių laikinų buveinių arba restoranų ir pagaminto valgio teikimo, taip pat poilsiautojų ir kita trumpalaikio apgyvendinimo veikla, informavo apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą. Iš viso įspėtas 221 darbuotojas. Pagrindinė priežastis –  darbo organizavimo pakeitimai, taip pat bendrovės likvidavimas arba bankrotas. Apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus pranešusios įmonės veiklą vykdė Vilniaus (3), Kauno (3), Marijampolės (2) ir Telšių (1) apskrityse.

Šiais metais Užimtumo tarnyba iš viso gavo 26 pranešimus iš įmonių apie grupės darbuotojų atleidimą, įspėti 937 darbuotojai. 2020 m. gauti 195 pranešimai, įspėti 4898 darbuotojai. 2019 m. – 36 pranešimai,  įspėti 3247 darbuotojai. Pandemija didžiausią įtaką turėjo šiems sektoriams: apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veikla – darbo neturinčių asmenų skaičius išaugo 2 kartus, nekilnojamojo turto operacijos – 1,9 karto, administracinė ir aptarnavimo veikla – 1,7 karto, finansinė ir draudimo veikla – 1,7 karto.