You are currently viewing TOP 10 paklausių profesijų

TOP 10 paklausių profesijų

Atnaujinta 2019-12-16

Užimtumo tarnyba parengė „TOP 10 paklausių profesijų“ sąrašą, kurį sudarant buvo vertinama specialistų ir kvalifikuotų darbininkų profesijų paklausa 2018 m. ir 2019 m. I–III ketv. Šiame sąraše nepateiktos profesijos, kurioms buvo mažiau nei 100 darbo skelbimų Užimtumo tarnybos informacinėje sistemoje, taip pat atsižvelgta, ar profesija įtraukta į prognozuojamą didelių įsidarbinimo galimybių profesijų grupę metų pradžioje skelbtame barometre „Įsidarbinimo galimybės Lietuvoje 2019 m.“.

TOP 10 paklausių specialistų šalyje – tai reklamos ir rinkodaros specialistai, ikimokyklinio ugdymo mokytojai, mechanikos inžinieriai, statybos inžinieriai, taikomųjų programų kūrėjai, specialiųjų poreikių mokinių mokytojai, elektros inžinerijos technikai, mechanikos inžinerijos technikai, elektros inžinieriai ir gydytojai specialistai.

Į TOP 10 paklausių kvalifikuotų darbininkų sąrašą pateko parduotuvių pardavėjai, virėjai, sunkiasvorių sunkvežimių vairuotojai, vandentiekininkai ir vamzdynų montuotojai, statybininkai, kepėjai ir konditeriai, suvirintojai, dailidės ir staliai, siuvėjai bei darbininkai izoliuotojai.

Spartus įmonių investavimas į technologijas, skaitmeninimas lėmė, kad 2019 m. I–III ketv. darbo rinkoje labiausiai reikėjo technologijas išmanančių specialistų. Darbdaviai vis dažniau ieško žmonių, suprantančių technologijų veikimo principus, jų kūrimą, diegimą ir pritaikymą. Įvairūs tyrimai patvirtina, kad dėl ketvirtosios pramonės revoliucijos, kai pasikartojančias darbo funkcijas perima mašinos, ateityje aukštos kvalifikacijos specialistų poreikis didės, o kvalifikuotų darbininkų – mažės.

Šalyje specialistų poreikį (83,6 proc. darbo skelbimų) lemia įmonių kuriamos naujos darbo vietos. Daugiausiai naujų darbo vietų buvo sukurta taikomųjų programų kūrėjams (98,3 proc. visų darbo vietų) ir elektros inžinerijos technikams (96,2 proc.). Kvalifikuotų darbininkų paieškoms  didesnę įtaką daro darbuotojų kaita (31,3 proc. darbo skelbimų). Labiausiai dėl darbuotojų kaitos ieškota parduotuvių pardavėjų (62,7 proc. visų darbo vietų), kepėjų ir konditerių (49,8 proc.).

Didmiesčių darbuotojai turi palankesnes sąlygos susirasti darbą: specialistams 59,0 proc. visų laisvų darbo vietų siūlyta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, kvalifikuotiems darbininkams 54,5 proc. darbo vietų registruota Vilniuje ir Kaune.

Didžiausią vidutinį atlyginimą, neatskaičius mokesčių, darbdaviai darbo skelbimuose siūlė sunkiasvorių sunkvežimių vairuotojams (1328 Eur), mechanikos inžinieriams (1266 Eur), gydytojams specialistams (1260 Eur). Dažniausiai darbo skelbimuose buvo ieškoma specialistų, kurie turi darbo kompiuteriu įgūdžių (64,1 proc.) ir moka užsienio kalbą (51,4 proc.). Ieškant kvalifikuotų darbininkų skelbimuose buvo nurodoma panašaus darbo patirtis (18,8 proc.) ir išsilavinimo (20,2 proc.).

Plačiau skaitykite leidinyje „TOP 10 paklausių profesijų“.