You are currently viewing Skaitmenizacijai darbo rinkoje pasirengti –  investicijos didinti skaitmeninius įgūdžius

Skaitmenizacijai darbo rinkoje pasirengti – investicijos didinti skaitmeninius įgūdžius

Atnaujinta 2019-09-24

Nors nuolat įvairiose srityse yra akcentuojama skaitmenizacijos ir robotizacijos vis didesnė įtaka, šiandien Lietuvoje yra 141,5 tūkst. Užimtumo tarnybos klientų, neturinčių skaitmeninių įgūdžių. Šių gebėjimų neturėjimas yra didžiausias iššūkis ieškant darbo. Užimtumo tarnyba, bendradarbiaudama su asociacija „Langas į ateitį”, nuo 2019 m. rudens pradeda bendradarbiauti įgyvendinant  projektą „Prisijungusi Lietuva”, skirtą sudaryti galimybę 30 tūkst. darbo ieškančių asmenų įgyti arba patobulinti skaitmeninius įgūdžius.

„Technologijų ir skaitmenizacijos įtaka darbo rinkai yra neginčijama ir kiekvienais metais tik didėjanti –  apie 60 proc., t. y. daugiau nei kas antra darbo vieta, per pirmąjį pusmetį Užimtumo tarnyboje įregistruotų laisvų darbo vietų specialistams ir vadovams tarp reikalavimų buvo nurodyti kompiuteriniai įgūdžiai. Užimtumo tarnybos  birželį atliktas tyrimas parodė, kad beveik dviem trečdaliams (61 proc.) darbo ieškantiems asmenims Lietuvoje trūksta skaitmeninių įgūdžių. Didžiuosiuose miestuose situacija yra geresnė, ypač Klaipėdoje, kur šių įgūdžių trūksta tris kartus mažesnei daliai – 26,6 proc. darbo ieškančių asmenų. Regionuose situacija prastesnė, pavyzdžiui, Telšiuose su informacinėmis technologijomis reikėtų supažindinti net 94 proc., arba beveik kiekvieną darbo ieškantį asmenį“, – sako Užimtumo tarnybos direktorė Ligita Valalytė.

Jos teigimu, galimybių sudarymas darbo ieškantiems asmenims visoje šalyje mokytis skaitmeninių įgūdžių yra labai svarbus žingsnis ir investicija gerinant integraciją darbo rinkoje bei visą gyvenimą trunkantį mokymąsi.  

Projektu siekiama didinti Lietuvos gyventojų įsidarbinimo galimybes organizuojant skaitmeninio raštingumo gebėjimų tobulinimo mokymus pradedantiesiems ir pažengusiems, pasitelkiant darbo ieškančių asmenų turimų gebėjimų analizę.

„Net ir didelių kompetencijų nereikalaujantiems darbams šiais laikais būtini gebėjimai dirbti skaitmeniniais įrenginiais. Net asmeninei savijautai ir pasitikėjimui savimi šie gebėjimai yra svarbūs mūsų kasdienėje veikloje.  Kaip ieškoti informacijos, gebėti kurti bei tvarkyti dokumentus, naudotis įvairiomis bendravimo internetu priemonėmis ar sužinoti kaip ir kodėl reikia saugoti savo duomenis – naudos, kurias gauna kiekvienas projekto „Prisijungusi Lietuva“ mokymuose dalyvaujantis Lietuvos gyventojas”, – teigia „Lango į ateitį” direktorė.

Asociacijos direktorė Loreta Križinauskienė pabrėžia, kad šių mokymų tikslas – sukurti realią pridėtinę vertę darbo ieškantiems žmonėms, ypač mažiausiai kvalifikuotiems.

Mokymų projekte „Prisijungusi Lietuva“ asociacija siūlo net keletą skirtingiems pažangumo lygiams pritaikytų ir Europos Komisijos rekomendacijas atitinkančių skaitmeninio raštingumo mokymo programų.

Dar tik susipažįstantys su skaitmeninėmis technologijomis turi galimybę pradėti nuo pradmenų, o pažengusieji gilinti savo žinias išmokdami inovatyviai save pristatyti, dirbti su nuotraukomis bei kitu turiniu, saugiai naršyti bei įgyti įgūdžių, reikalingų norint kurti savo verslą.

„Tai – reali pagalba ieškantiems darbo. Nors šalyje skaitmeniniai įgūdžių lygis nuolat auga ir europiniame kontekste atrodome tikrai neblogai, tačiau iš kitos pusės Lietuvos regionai vis dar patiria savotišką skaitmeninę atskirtį ir mes esame pasiryžę efektyviai prisidėti prie jos mažinimo“, – sako L. Križinauskienė.

Už mokymus atsakinga asociacija „Langas į ateitį“, organizuodama nemokamus projekto „Prisijungusi Lietuva“ mokymus visose šalies bibliotekose, užtikrina ne tik mokymų kokybę, bet ir jų prieinamumą kiekvienam šalies gyventojui.

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, nedarbo lygis Lietuvoje antrąjį šių metų ketvirtį buvo 6,1 proc.: darbo neturėjo 90,2 tūkst. žmonių, iš jų 30 proc. arba 27,1 tūkst. buvo ilgalaikiai bedarbiai.

Bendradarbiavimo susitarimą Užimtumo tarnyba ir „Langas į ateitį” pasirašė liepą, projektas truks iki 2021 metų. Ilgalaikė partnerystė tęsiasi nuo 2003 m.