You are currently viewing Per pandemiją dešimtys vyresnių asmenų ryžosi radikaliems pokyčiams

Per pandemiją dešimtys vyresnių asmenų ryžosi radikaliems pokyčiams

Atnaujinta 2021-03-26

Ką daryti netekus darbo, darbdaviui esi nepatrauklus dėl amžiaus, o pensija dar tolokai? Vis daugiau darbingo amžiaus vyresnių nei 60 metų Lietuvos gyventojų susiduria su tokiu iššūkiu, praneša Užimtumo tarnyba.

Lengviau apsispręsti įpratusiems dirbti savarankiškai, o amžius tokiu atveju – nesvarbu. Net ir per pandemiją galima įgyvendinti savo idėjas. Tai parodė ir keičiantiems savo veiklą savarankiškai dirbantiems asmenims skirta savarankiško užimtumo rėmimo priemonė SUR2. Didžiąją dalį projektų pernai teikė asmenys iki 39 metų, tačiau net 56 vyresni nei 60-ies metų žmonės ryžosi atnaujinti savo veiklą kitoje srityje. Aktyvesni buvo vyrai – naujos veiklos ėmėsi 35 anksčiau savarankiškai dirbę asmenys.

Kuo gi panoro užsiimti šie žmonės, karantino laikotarpiu priversti sustabdyti įprastus darbus? Prisitaikant prie rinkos šių asmenų veiklos diapazonas – platus. Gėlųjų vandenų žvejyba keičiama į taksi veiklą,  krovininio kelių transportas –  į tekstilės pluoštų paruošimą ir verpimą, restoranų ir pagaminto valgio teikimas –  į guminių gaminių gamybą, lagaminų, rankinių ir panašių reikmenų, balno reikmenų ir pakinktų gamyba –  į kultūrinį švietimą. Arba: draudimo agentų ir brokerių veikla – į žemės ūkio mašinų ir įrenginių nuomą ir išperkamąją nuomą, reklamos agentūrų veikla arba meninė kūryba –  į dirbtinės bižuterijos ir panašių dirbinių gamybą, kitas vaisių ir daržovių perdirbimas ir konservavimas –  į automobilių ir lengvųjų variklinių transporto priemonių nuomą, duonos, bandelių, konditerijos gaminių ir cukraus saldumynų mažmeninė prekyba specializuotose parduotuvėse –  į statybos ir inžinerinių statybos darbų mašinų bei įrenginių nuomą ir išperkamąją nuomą, kiti gamtos mokslų ir inžinerijos moksliniai tyrimai ir taikomoji veikla –  į elektros įrangos remontą.

Vyriausias pagal amžių, pasinaudojęs SUR2 priemone – 81 metų vyras, nusprendęs mažmeninę prekybą keisti į paprastąjį pastatų valymą. Tarp vyriausiųjų – dar du asmenys, kuriems sutarties pasirašymo dieną buvo 78 metai. Jų keičiama veikla: iš fotografavimo – į kraštovaizdžio tvarkymą,  iš akmens tašymo, pjaustymo ir apdalinimo – į statybvietės paruošimą.

Pagal savivaldybes,aktyviausiai šia Užimtumo tarnybos priemone pasinaudojo vyresnio amžiaus kauniečiai, Vilniaus mieste ir rajone tokių buvo 11, Klaipėdoje – 7.

Keičiantiems veiklą 60+ asmenims išmokos subsidijos siekė 362254,3 Eur, vidutinė išmokėta suma – 6468,826 Eur, didžiausia išmokėta suma – 6980,5 Eur ir mažiausia – 2446,4 Eur. Iš viso savarankiškai dirbančių asmenų, gavusių išmoką, skirtą ekonominei veiklai keisti 2020 metais  buvo 1602, panaudotos lėšos  10.342.960,68 Eur.

Šiuo metu Užimtumo tarnyboje registruoti 60+ darbo neturintys asmenys pagal savarankiško užimtumo rėmimo priemonę turi galimybę sau įsisteigti darbo vietą. Pernai tai padarė 5 vyresni nei 60 metų vyrai. Jiems išmokėta subsidijų suma –  87,5 tūkst. 60+ darbo vietos įsisteigimui gavo vidutiniškai 17,5 tūkst. Eur subsidiją. Turintys negalią asmenys savo lėšų darbo vietai įsteigti neskyrė. Kiti prie darbo vietos įsisteigimo prisidėjo savo lėšomis – vidutiniškai 2,3 tūkst. Eur.

Kovo 1 d. Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo skyriuose buvo registruota 104,3 tūkst. vyresnių kaip 50 metų asmenų, iš jų – 30,8 tūkst. vyresni nei 60+.

2020 m. sausio 1 d. buvo 28,8 tūkst. 60+ asmenų neturinčių darbo, o 2019 m. sausio 1 d. – 15,2 tūkst., tai yra 13,6 tūkst. daugiau.