You are currently viewing Pasiryžę iššūkiams: keičiančių veiklą profilis

Pasiryžę iššūkiams: keičiančių veiklą profilis

Atnaujinta 2020-09-04

Savarankiškai dirbantys žmonės, nutarę keisti veiklą, šią vasarą labai aktyviai teikė paraiškas valstybės subsidijai gauti. Užimtumo tarnyba, išnagrinėjusi abu šios priemonės etapus, apibendrino duomenis. Iš viso pagal savarankiško užimtumo priemonę (SUR2) gauta 2071 paraiška. Daugiausiai (525) jų sulaukta iš Vilniaus regiono gyventojų, Kauno – 351, Klaipėdos – 196, Šiaulių – 126 ir Panevėžio – 112.

Šalyje savarankiškai dirbančių asmenų antrąjį ketvirtį iš viso buvo 155,8 tūkst., vyrų – 100,1 tūkst. (64,25 proc.), moterų – 55,7 tūkst. (35,75 proc.).

Užimtumo tarnybai paraiškas pateikusių asmenų pasiskirstymas pagal lytį beveik sutampa su bendru savarankiškai dirbančių asmenų skaičiumi: iš viso SUR2 pareiškėjų vyrų buvo 1116, o moterų – 955.

„Įvertinus savarankiškai dirbančių asmenų susidomėjimą šia Užimtumo tarnybos priemone, galima drąsiai teigti, kad tai yra viena paklausiausių Covid-19 priemonių. Šiuo metu Užimtumo tarnyba jau pasirašė 1343 finansavimo sutartis su savarankiškai dirbančiais asmenimis. Kitąmet bus galima vertinti pačios priemonės efektyvumą, bet jau ir dabar sulaukiame daug teigiamų atsiliepimų dėl finansinės paramos, kuri padeda turėti pajamas ir neiškristi iš darbo rinkos“, – sakė Priemonių įgyvendinimo priežiūros skyriaus vedėja Lijana Vaitkuvienė.

Sprendimas imtis nuosavo verslo, kaip rodo apklausos ir tyrimai, labiausiai vilioja perkopus trisdešimtmetį. Tai patvirtina ir Užimtumo tarnybos analizė: 30-49 metų amžiaus grupė aktyviausia ir tarp keičiančių veiklą savarankiškai dirbančių asmenų, teikusių paraiškas subsidijai gauti. Šio amžiaus grupės atstovų tarp paraiškas teikusių buvo 1248.

Naujos veiklos iniciatorių nestigo ir jaunimo iki 29 metų amžiaus grupėje – 570 asmenų gaus subsidijas. Tuo tarpu 50-65 amžiaus grupėje buvo 230 asmenų, o daugiau nei 65 metų amžiaus – 23. Beje, tarp panevėžiečių apylygiai buvo ir 30-49 metų amžiaus grupės asmenų ir jaunimo iki 29 metų.

Keičiantieji ekonominę veiklą galėjo pretenduoti į 6980,5 euro išmoką. Panašią sumą daugelis ir nurodė pateiktose paraiškose. Paanalizavus pagal amžiaus grupes, vidutinė prašomos subsidijos suma didžiausia vyresnėje nei 65 metų amžiaus grupėje – ji siekia 6521 eurą, o mažiausia – iki 29 metų asmenų grupėje – 6421,5 euro.

Šįkart planuojamos veiklos labai įvairios, daugiausiai susijusios su transportu, prekyba ir kompiuterių programavimu bei kūrybine veikla. Nemažai meninės pakraipos profesionalų ketina užsiimti kino filmų, vaizdo filmų ir televizijos programų gamyba, fotografavimu, reklamos agentūrų veikla, garso įrašymu ir muzikos įrašų leidyba, pagamintų kino filmų, vaizdo filmų ir televizijos programų apipavidalinimu ir kt.

Pandemijos sukeltas neigiamas poveikis  darbo rinkai paskatino ieškoti alternatyvių veiklų. Daugiau nei 2000 savarankiškai dirbančių asmenų pasinaudojo viena iš valstybės suteiktų paramų.

Paraiškas galėjo teikti savarankiškai dirbantys asmenys, gavę Užimtumo įstatymo 5(1) straipsnyje nurodytą išmoką savarankiškai dirbančiam asmeniui bei keičiantys vykdomos ekonominės veiklos rūšį.