You are currently viewing Parodoje „Studijos 2020“ –  darbo rinkos pažinimo dirbtuvės

Parodoje „Studijos 2020“ – darbo rinkos pažinimo dirbtuvės

Atnaujinta 2020-02-11

Užimtumo tarnyba jau šeštą kartą dalyvavo tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje „Studijos 2020“, kurioje buvo pristatytos 45 šalyje veikiančių jaunimo darbo centrų paslaugos. Parodoje veikiančiame  Jaunimo darbo centro stende šiemet apsilankė daugiau nei 3000 moksleivių ir 200 mokytojų. Didžiausio susidomėjimo sulaukė įvairių profesijų atstovų įsidarbinimo galimybių prognozės skirtinguose šalies regionuose, profesijų žemėlapis, profesinio orientavimo bei psichogeometriniai testai.

Atsižvelgdama į tai, kad  darbo rinkoje didžiausios įsidarbinimo galimybės prognozuojamos inžinerines profesijas baigusiems absolventams, Užimtumo tarnyba į stendą pakvietė Lietuvos inžinerinės pramonės asociaciją LINPRA ir vieną didžiausių šaldymo bei kondicionavimo įrangos gamybos įmonių Baltijos šalyse UAB „Refra“. Partneriai jaunuoliams pristatė šiuolaikinės inžinerinės profesijos darbo specifiką, supažindino juos su inovacijomis ir pokyčiais per pastaruosius 20 metų. Karjeros planavimo klausimais jaunuolius taip pat konsultavo ir savo gerąja patirtimi dalijosi regioninis karjeros centras „Karjeras“.

Apžvelgdama jaunimo darbo centro veiklą parodoje, Šiaulių jaunimo užimtumo skyriaus vedėja Vaida Ignotienė sakė, jog jaunimas labiausiai domėjosi savianalizės testais, populiariausi –  interesų krypties testai, paslaugomis jaunimui elektroninėje erdvėje, ypač darbo rinkos rubrika.  „Sėkminga idėja susieti sprendžiamų profesinių interesų testų rezultatus su parodos žemėlapiu, t.y. nukreipti į tuos stendus, kuriuose galima pasidomėti atitinkamomis studijomis. Jaunimui, tėvams, ir mokytojams patiko šių metų loterija, kur reikėjo įvardinti, kokia profesija bus paklausiausia po 20 metų. Atsakymai buvo įdomūs ir kūrybingi, juos turėtume atskirai įvertinti“, – kalbėjo V. Ignotienė.

Penktą kartą parodoje dalyvaujančią Telšių jaunimo darbo centro konsultantę Ligitą Diržininkienę labiausiai džiugina galimybė pažinti daug jaunų ir  skirtingų  žmonių, pajusti kaip su kiekvienais metais jaunimas keičiasi, pasijusti reikalingai kaip darbuotojai, atstovauti įstaigai, turinčiai daug įrankių jauniems žmonėms padėti apsispręsti renkantis profesiją. „Kiekvienais metais stebiu mokinių vis didesnį  atvirumą, norą sužinoti ir dalyvauti. Dauguma mano konsultuotų moksleivių norėjo sužinoti ne tik kokia profesijai jiems tinkamiausia, bet ar jų pasirenkama profesija bus paklausi po 3-4 metų. Liūdina tai, kad praktiškai 95 proc. apsilankiusių moksleivių nėra apsisprendę kokią profesiją rinksis, į profesijos pasirinkimą žiūri paviršutiniškai ir neatsakingai“, –  mintimis dalijosi L. Diržininkienė.

„Šiemet jaunimas mažiau apsisprendęs dėl profesijos pasirinkimo. Daugelis atėjo galvodami, kad būtent čia ras sprendimą. Smagu buvo iškirsti, kad atlikus testą ir bendraujant su jaunuoliais, atsakymai atitinka jų lūkesčius, galimybes ir asmenybės savybes“, – sakė Marijampolės jaunimo užimtumo skyriaus konsultantė Loreta Barkauskienė.

Vilniaus jaunimo užimtumo skyriaus konsultantės Monikos Maldutytės nuomone, parodoje dalyvauja žingeidus jaunimas, dažniausiai jau turintis keletą profesijų variantų ir dar renkasi. „Iš savo, JDC konsultantės, patirties, galiu tvirtinti, kad jaunimas ir po parodos kreipiasi prašydamas padėti sukurti CV, dalyvauja darbo pokalbio renginiuose, kitaip tariant, užsiima ne savęs paieškomis, o gilina žinias. Jaunimas gana kritiškas: jei sprendžiame testus, dažnas domisi, ar patys JDC konsultantai juos sudarinėjo, jei supažindiname su barometru, klausia, kur pateikiama tokia statistinė informacija. Kritinis mąstymas jauname amžiuje labai džiugina, nes dažniausiai jo išmokstama tik universitete. Kai kurie mokytojai, apsilankę mūsų stende, pirmą kartą išgirdo apie galimybę bendradarbiauti su Jaunimo darbo centru savo mieste, norėtų, kad Užimtumo tarnybos specialistai tokias paslaugas teiktų mokyklose “, – akcentavo M. Maldutytė.

Pedagogų norą bendradarbiauti su jaunimo darbo centrais išskyrė ir parodoje jaunimą konsultavusi Užimtumo tarnybos Metodologijos ir stebėsenos skyriaus vyr. specialistė Jurgita Oksienė. „Daug mokytojų (klasės auklėtojų ar profesijos konsultantų) mano, kad Užimtumo tarnybos interneto svetainės rubrikos Darbo rinka informacija  (barometrai, profesijų žemėlapis) įdomi, aktuali ir gali būti panaudota pamokose“, – sakė J. Oksienė.

Utenos jaunimo užimtumo skyriaus konsultantei Vilmai Krivickienei šių metų paroda buvo itin produktyvi –  mokiniai, palyginti  su 2018 m. ir 2017 m., žymiai aktyviau kreipėsi ir domėjosi Užimtumo tarnybos ir Jaunimo darbo centro paslaugomis, ypač elektroninėmis paslaugomis ir darbo paieškos galimybėmis. „Daugelis mokinių jau žino, kas yra jaunimo darbo centras ir kur jų mieste įsikūręs. Praėjusiais metais daugiausiai dėmesio sulaukdavo mūsų profesinio pasirinkimo, profesinių interesų testai, šiais metais daugiau dėmesio sulaukėme JDC teikiamoms paslaugoms – konsultavimui, renginiams, profesiniam mokymui. Šiais metais lokacinė stendo vieta, manau,  irgi prisidėjo prie aktyvumo, puikiai parinkta“, – kalbėjo su jaunimu dirbanti V. Krivickienė.

Utenos jaunimo užimtumo skyriaus vyr. specialistė Kristina Kuzmickienė pasakojo, jog daugiausia mokinių norėjo atlikti profesinio kryptingumo testus – vieni iš jų tikrinosi savo apsisprendimo teisingumą, kiti – ieškojo kelio, kokią profesiją rinktis ateityje, kai kurie domėjosi įsidarbinimo galimybėmis vasaros atostogų metu, tačiau ši tendencija šiais metais nebuvo tokia ryški. „Sulaukėme ir kitų institucijų dėmesio. Bendravau su LAMA BPO atstove, kuri domėjosi jaunimo darbo centruose vykstančiais renginiais mokiniams ir registruotiems jauniems darbo ieškantiems asmenims, aptartos bendradarbiavimo galimybės“, – įspūdžiais dalijosi K.Kuzmickienė, o jos kolegė – konsultantė Jelena Plešak pastebėjo, jog profesijos pasirinkimo ir karjeros planavimo klausimais labiausiai domėjosi ne abiturientai, o 10-11 klasių mokiniai.

Užimtumo tarnybos Metodologijos ir stebėsenos skyriaus vyr. specialistė Jurgita Zemblytė parodoje  veikusį Jaunimo darbo centro stendą pavadino „nerealiomis, masinėmis testavimo ir darbo rinkos pažinimo dirbtuvėmis“. „Buvau sužavėta visų  organizuotumu, entuziazmu, pozityvumu ir tokiu aktyviu jaunimo pritraukimu. Labiausiai stebino nenuilstantis gebėjimas pažvelgti į parodos tikslą, tematiką jaunimo akimis, klausti, gilintis, kas jie, kuo domisi ir tada parodyti visą spektrą galimybių“, – kalbėjo J. Zemblytė.

Vilniaus jaunimo užimtumo skyriaus įdarbinimo konsultantė Jelena Čebotariova, daugiausiai jaunimą konsultavusi apie darbo rinkos tendencijas, įsidarbinimo galimybes ir darbą vasarą, džiaugėsi, kad  tiesiogiai interaktyviame ekrane galėjo parodyti jaunimą dominančią informaciją mūsų svetainėje.

EURES biuro konsultantė Jurgita Trapuilienė sakė, jog kai kurie moksleiviai domėjosi sezoninio darbo galimybėmis vasarą užsienyje, teiravosi apie socialinės apsaugos sistemas ir garantijas užsienio valstybėse“.

Jaunimo darbo centro stende lankėsi 8-12 klasių mokiniai ir I-IV  kurso aukštųjų mokyklų studentai, taip pat daug tėvų ir mokytojų bei ugdymo įstaigų karjeros specialistų. Tėvai noriai atliko testus kartu su savo vaikais. Pokalbiuose kartu dalyvavo ir ne vienas klasės vadovas, kuriems aktualiausias klausimas – darbo rinkos tendencijos, profesijos, liksiančios patraukliomis net ir po kelių metų.

Atsakingos veiklos Jaunimo darbo stende persipynė su kūrybiškumo pareikalavusiu  žaidimu „Šiuo metu neegzistuojanti profesija, kuri po 20 metų bus pati paklausiausia“. Jaunimo darbo centrų konsultantai jau dabar išduoda paslaptį, kad visi atsakymai labai originalūs. Artimiausiu metu bus paskelbti laimėtojai, kurių laukia prizai.

Jaunimo darbo stende jaunuoliai taip pat domėjosi savanoryste, savarankiško užimtumo rėmimo priemone, skelbiamomis laisvomis darbo vietomis moksleiviams vasaros sezono metu. Jiems pristatyti Jaunimo darbo centruose vykstantys renginiai – atvirų durų dienos, renginių ciklas „Planuok karjerą atsakingai!“ ir kt.

Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo departamentuose veikia 45 Jaunimo darbo centrai, kurių tikslas – padėti jaunimui integruotis į darbo rinką, ugdyti gebėjimus, reikalingus sėkmingai joje konkuruoti ir motyvuoti jaunuolius mokytis visą gyvenimą.