You are currently viewing Naginių meistrė per krizę įgyvendino seną svajonę

Naginių meistrė per krizę įgyvendino seną svajonę

Atnaujinta 2021-04-23

Užimtumo tarnybos administruojamos COVID-19 priemonės dirbantiems savarankiškai padeda ne tik sudėtingu pandemijos laikotarpiu, tačiau neabejotinai kurs vertę ir ateityje. Tą įrodo profesionalios dailininkės Audros Daivos Jankauskienės istorija.

Kauno rajone gyvenanti moteris pernai sėkmingai pateikė savarankiško užimtumo rėmimo keičiantiems ekonominės veiklos rūšį paraišką. Tai leido šalia lagaminų, rankinių ir panašių reikmenų gamybos pradėti naują – kultūrinio švietimo – veiklą.

„Dailės srityje esu senas vilkas. Iš odos darau beveik viską – suvenyrus, papuošalus, rankines, albumus, knygeles, o vienas iš pagrindinių ir smagiausių užsiėmimų – naginių gamyba. Galiu drąsiai pasakyti, kad jomis esu apavusi beveik visus Lietuvos šokėjus. Deja, atėjus COVID-19 pandemijai gamyba sustojo, nes žmonės retai kur beišeina, nebevyksta Dainų šventės, kolektyvų repeticijos“, – pasakojo A. D. Jankauskienė.

Būtent šią kūrybinę pauzę pirmojo karantino metu moteris išnaudojo papildomai veiklai planuoti. „Odos dirbinių gamybos paslaptimis jau seniau dalindavausi su draugais, bendruomenių nariais, o priemonė keičiantiems ekonominės veiklos rūšį buvo puiki proga įforminti šią švietėjišką veiklą bei gauti paramą jai vykdyti. Dabar viską turiu, ko negalėjau įsigyti savomis lėšomis – įrengimus, gudresnius ir naujesnius įrankius“, – pridūrė dailininkė.

Šie įrankiai – tai įvairūs kaltukai, kurių dirbant su oda reikia labai daug, kirstukai – įvairioms formoms išgauti, plaktukai, kurių reikia ne vieno. Taip pat nusipirkta ir šarfavimo mašina, skirta odos kraštams ploninti, specialūs stalviršiai bei nemažai kilnojamos įrangos – jei prireiktų vežtis į edukacijas. Minėtoms priemonėms įsigyti moteriai skirta 6952 Eur siekianti valstybės parama.

Iki 2020-ųjų metų pabaigos A. D. Jankauskienė jau spėjo suorganizuoti kelias edukacijas, deja, karantino ribojimai vėl sujaukė planus. „Veiklai vykdyti turiu visas priemones, todėl labai laukiu, kol galėsiu tęsti darbus. Yra užsiėmimų, kurie keliasi į virtualią erdvę, tačiau su odos gaminiais tai sunkiai įsivaizduojama. Žmogus namuose neturės nei odos, nei įrankių, nei kniedės pats įsikals, nei spaudės įsidės“, – paaiškino ji.  

Edukacijos metu dailininkė dalyviams siūlo pasigaminti apyrankių, auskarų, piniginių, diržų ir kitų smulkių aksesuarų. Jų kūryba lengvai susižavi nuo mažiausių iki vyresnio amžiaus žmonių. Tuo tarpu A. D. Jankauskienė visad yra šalia ir prireikus pataria.

„Mane uždega vaikai. Pamatytumėt, kuomet mokykloje jie stoja į eilę prie kaltuko ir kaip nori pakalt. Jiems tai – tikra egzotika. Taip pat pasakoju apie odą, jos atsiradimą, vežuosi pavyzdžių, parodau, kaip atrodo. Vaikai nežino, nei kas ta oda, nei kaip ji atsiranda. Ir suaugusiam įdomu, ypač pagyvenusiems žmonėms laisvalaikio užimtumui reikalingi tokie rankdarbių užsiėmimai“, – edukacijų įspūdžiais dalijosi dailininkė.

Savo pavyzdžiu moteris įkvėpė ir dukrą, kuri įkūrė mobilią meno mokyklą bei šiuo metu mokosi Vilniaus dailės akademijoje. „Manau, kai jėgos nebeleis, mano pomėgius tęs mano dukra. Meile odai jau užkrėčiau savo šeimos narius, bet odos dirbinių gamyba netrunka susižavėti ir aplinkiniai“, – sakė A. D. Jankauskienė.

——————————

Primename, kad savarankiško užimtumo rėmimo keičiantiems ekonominės veiklos rūšį paraiškų atranka vyko dviem etapais. Pirmasis paskelbtas 2020-ųjų gegužę, antrasis – rugpjūčio mėnesį. Iš viso gauta 2070 paraiškų, kuriose buvo prašoma 13287278,31 Eur. Nuspręsta finansuoti 1606 paraiškas, jų bendra suma siekia 10396003,55 Eur.

Savarankiškai dirbantys asmenys dažniausiai rinkosi pradėti šias naujas veiklas: fotografavimo (224 paraiškos), kino filmų, vaizdo filmų ir televizijos programų gamybą (107), kitą, niekur kitur nepriskirtą, keleivinio sausumos transporto veiklą (78), specializuotą projektavimo veiklą (62) ir reklamos agentūrų veiklą (59).