You are currently viewing Moliūgų entuziastas arba kodėl sunku juos auginti

Moliūgų entuziastas arba kodėl sunku juos auginti

Atnaujinta 2021-10-29

Moliūgai šiuo metų laiku „ant bangos“. Tai – nuostabi rudens gėrybė. Moliūgus troškinam, verdam, kepam, o švelnus skonis ir oranžinė spalva vilioja net abejingus. O labiausiai – jaunimo ir vaikų pamėgtas atributas, artėjant vėlyvai rudens šventei, puošiant erdves žibintais, kuriant įvairias instaliacijas.

Moliūgų augintojų entuziastų Lietuvoje yra ne vienas, tačiau dalijančių juos visiems norintiems veltui – turbūt vienetai. Ūkininkas Vidas Ditkevičius iš Kaišiadorių rajono, sakė, ne pirmus metus eksperimentuoja augindamas moliūgus. Pernai patiko, šiemet vėl 5 veislių moliūgai „šviečia“ dviejų hektarų laukuose. Ar mėgino suskaičiuoti, kiek moliūgų išaugino, – sakė, nežinąs.

Ūkyje dirba du samdomi darbuotojai, vienas darbuotojas priimtas iš Užimtumo tarnybos. Pastarasis, anot ūkininko, dirba gerai.

„Mėgstu eksperimentuoti. Šaltalankių auginimas nepavyko, ėmiausi krapų, moliūgų, – pasakojo V. Ditkevičius, nuo 2011 metų užsiimantis mišraus ūkio veikla.

Nors gyvena bei dirba Kaune, Vidas dar spėja ir ūkininkauti Kaišiadorių rajone. Nuo nulio pradėjęs dabar turi poros šimtų hektarų ūkį. Kviečiai, rapsai, avys – dabartiniai jo mišraus ūkio veiklos objektai. Krapus prieš porą metų veltui dalijęs, ketina vėl juos auginti, bet kaip pats sako: „Investicijos didelės, o didžiausia problema – realizacija“.

Veltui moliūgus dalijantis ūkininkas duotų ir vaikų darželiams, ir senelių namams, bet reikia surinkti iš laukų ir nuvežti, pavyzdžiui, į Kauną ar aplinkinius miestus. „Juk smagu dalintis ir stebinti miestiečius dovanomis iš kaimo, tuo pačiu įrodant, kad ūkininkai yra ūkiški ir pilietiški žmonės“, – sako V.Ditkevičius. Keturis sūnus auginantis Vidas nori parodyti jiems, kad derliaus pertekliumi gera dalintis ir, tikina, dar daugiau tokių akcijų surengtų, jei sulauktų palaikymo iš Kaišiadorių rajono savivaldybės.

Kitąmet Vidas ir vėl ketina auginti moliūgus, o dalinimo akciją kaišiadoriškiams padaryti gražia tradicija. Šiemet Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centro vadovė Giedrė Streikauskaitė per kelias dienas suorganizavo renginį, kurio metu sklandžiai ir operatyviai kaišiadoriškiai į namus parsinešė 10 tūkst. kilogramų moliūgų. Ūkininkas tikina, kad tokios akcijos suteikia džiaugsmo ne tik gaunantiems, bet ir dalijantiems. „Kad kaimas gyvuotų, reikia daug dirbti, bet pastangos su laiku atsiperka“, – tiki jis.

Užimtumo tarnybos spalio 1 d. duomenimis, Kaišiadorių rajone nedarbo lygis siekė 9,9 proc. Tai – 1,4 proc. mažiau nei visoje Lietuvoje.

Kaišiadorių rajono vedėja Ramutė Sinkevičienė atkreipė dėmesį, kad didžiausia problema – ilgalaikiai bedarbiai. Siekiant išsiaiškinti nedarbo priežastis ir juos integruoti į darbo rinką, bendradarbiaujama su seniūnijomis, darbdaviais. Pastarieji siūlo vis lankstesnes sąlygas: individualiai derina darbo laiko ir susisiekimo klausimus su kandidatais.

„Esame nedidelė savivaldybė, todėl gerai vieni kitus pažįstame. Stengiamės visiems darbdaviams rasti darbuotojų: organizuojame darbo muges, tarpininkaujame įdarbinimo procese. Nesvarbu, ar tai būtų ūkininkas, ar didelė kompanija“, – sakė R.Sinkevičienė.