You are currently viewing Molėtus atradę naujakuriai kuria leidyklą ir svajoja apie savo knygyną

Molėtus atradę naujakuriai kuria leidyklą ir svajoja apie savo knygyną

Atnaujinta 2021-03-01

Vos prieš pusantrų metų Monika ir Marius Parčiauskai gyvenimą Vilniuje iškeitė į ramybę Molėtuose. Jauni, svajonių siekiantys žmonės čia ne tik sukūrė naujus namus, bet ir įsteigė šeimos leidyklą-spaustuvę „Trādere“.

Nauji namai – Molėtuose. Monika augo Klaipėdoje, Marius – Vilniuje. Veiklų ir renginių kupinas studijų laikų gyvenimas porai tikrai patiko, bet stiprėjo noras kurti namus ramesnėje aplinkoje. „Vilniuje erzino kamščiai, užterštumas ir nuolatinis triukšmas. Iš pradžių dairėmės vietos aplinkui Vilnių, bet paskui išplėtėm paieškos ratą ir nukeliavom iki Molėtų“, – sako Monika. „Patiko namas, čia ir nusprendėme įsikelti. Dabar labai džiaugėmės, kad vietą radome būtent Molėtuose,“ – žmonai pritaria Marius, kuris vis dar dirba Vilniuje.

Padeda Molėtus pažinti ir kitiems. Netoli miesto apsigyvenusi šeima džiaugiasi ne tik ežerais, miškais, gražiai sutvarkytu miestu ar, jų požiūriu, tobulu pėsčiųjų taku aplink miesto ežerus, bet vardija ir kitus privalumus. Pasak Monikos, Vilnius – labai arti: „Sakom, toks jausmas, kad Vilniaus užmiestyje gyventume. Ne problema kažką susitvarkyti ten – nuvažiuoti ir grįžti. Tai tikrai patogu.“ Marius pritaria ir pastebi, kad Molėtai – gyvenimui puiki strateginė vieta, kur arti ne tik Vilnius, bet ir Utena, Ukmergė, Ignalina, Labanoras.

Monika juokiasi, kad jai čia trūksta tik jūros ir knygyno, nors aukštesnio lygio restoranas irgi nepamaišytų. Taip pat būtų smagu sulaukti ir Molėtų krašto muziejaus atidarymo: „Mes muziejus labai mėgstam, po Lietuvą nemažai keliaujame, tai muziejus būtinai aplankome. Molėtų krašto muziejaus atidarymo labai laukiame.“ Porai ypatingai svarbu pažinti kraštą, kuriame apsigyveno. Dėl to įsigijo knygų apie Molėtus: „Stengiamės susipažinti, įdomu viskas. Tokių vietų atradom, kurių negyvendami čia net nežinojome.“ Savo atradimais pora dalinasi su draugais ir giminėmis – jiems jau spėjo aprodyti Molėtus, unikalų Videniškių vienuolyną ir bažnyčią, kur svečiai vėliau čia sugrįžo su keliautojų klubu.

„Trādere“ – perduoti tai, ką gavome. Monikos ir Mariaus naujosios leidyklos pavadinimas – „Trādere“, kuris, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „perduoti“. Šeima šiuo pavadinimu norėjo pristatyti leidyklos misiją: „Mūsų knygos orientuojasi labiau į katalikišką, tautišką paveldą – perduoti tai, ką gavome. Nemažą dalį mūsų leidinių sudarys perleidimas tų senų knygų, kurias vėl norim sugrąžinti į gyvenimą.“

Monika ir Marius labai mėgsta skaityti knygas, yra sukaupę tarpukario laikotarpio knygų nedidelę kolekciją, savanoriškais tikslais patys yra prisidėję prie įvairių knygų leidybos. Natūraliai kilusi svajonė turėti savo leidyklą ir spaustuvę, pasinaudojus Užimtumo tarnybos ir Molėtų rajono savivaldybės teikiamomis paramomis verslui, pamažu tampa realybe. Praėjusių metų liepą duris atvėrė jaunos šeimos leidykla.

„Matom, kad didžioji dalis senų knygų nėra perleista. Jos buvo išleistos kažkokiu tiražu ir viskas, knygynuose jų nerasi. Skaitant daug knygų, vis kildavo mintis, kaip būtų gerai jas perleisti,“ – apie verslo idėją pasakoja Marius ir priduria, – tai, pirmiau ne kaip verslas, bet kaip geras darbas. Norime, kad tai būtų prieinama kitiems žmonėms, po to jau ir apie finansus pradedi mąstyti, kad leidykla galėtų išsilaikyti, kad turėtume projektų.“ Nors šis jaunas verslas oficialiai pavadintas leidykla ir spaustuve, dabar Marius ir Monika daugiau užsiima leidybos veikla. Verslo plane – visavertė spaustuvė, kurioje būtų spausdinamos jų pačių knygos ir priimami užsakymai.

Svarbi parama verslui – Molėtuose. Monika ir Marius pasakoja, kad pradėti verslą nebuvo sunku, bet finansinės paramos reikėjo. Su verslo idėja Molėtų turizmo ir verslo centre apsilankiusi pora sužinojo apie paramos galimybes, kuriomis vėliau sėkmingai pasinaudojo. „Sunkiausia, jei neturi reikalingų įgūdžių ir supratimo apskritai. O kadangi mes dirbome su knygomis, su maketais ir pardavimais, mes jau žinojome, ką reikia daryti, kaip knygos atsiradimas atrodo ir dėl to gal buvo lengviau. Ilgiausiai užtruko visi pasiruošimo darbai, bet Užimtumo tarnybos specialistės pagelbėjo visuose žingsniuose“, – sako Monika.

Taip pat naujieji molėtiškiai įgyvendindami savo svajonę pasinaudojo ir Molėtų rajono savivaldybės teikiama parama verslui. „Savo idėjoms gali rasti paramą lengvai, nes nėra tiek daug jos prašančiųjų. Įsivaizduoju, kad didžiuosiuose miestuose būtų problema patekti į išrinktųjų grupę. Turbūt Molėtų rajonas yra išskirtinis savivaldybės parama“, – sako Marius.

„Laiškai karžygiams“. Kelios dienos prieš pokalbį Marius ir Monika iš spaustuvės atsiėmė dar dažais kvepiančią pirmą savo leistą knygą „Laiškai karžygiams“. Tai į vieną knygą sutalpintas 1934–1936 metais išleistų trijų knygų rinkinys – kunigų seminarijose studijuojančių klierikų laiškai vaikams. „Mes tuos laiškus iš trijų knygelių sudėjome į vieną, redagavome, sumoderninome kalbą ir išleidžiam naujai. Tie laiškai labai gražūs, atviri, rūpestingi. Jie skirti katalikams tėvams, kurie nori perteikti savo vaikams tas vertybes. Knygelė iliustruota piešiniais, dirbom su mūsų pažįstamu iliustratoriumi, todėl labai džiaugiamės – ji tokia spalvinga“, – apie naujausią „Trādere“ leidyklos kūrinį pasakoja Marius. Nors dėl karantino nevyksta Knygų mugė ir negalima vykti į knygų pristatymus, jaunieji molėtiškiai į viską žvelgia optimistiškai – jų knygą galima įsigyti „Trādere“ internetinėje parduotuvėje, galbūt vėliau pavyks suplanuoti ir virtualų knygos pristatymą.

Jaunųjų verslininkų pora neslepia turintys daug idėjų: „Tik vieną knygą išleidom, bet ir planuose, ir kompiuteryje – dar 5 knygos“. Monika ir Marius atviri bei pasiruošę priimti užsakymus. „Mums svarbus yra patriotizmas ir savo krašto garsinimas, todėl tikrai norėtume ir prie Molėtų krašto iniciatyvų prisidėti“, – pasakoja pora, neatmetanti galimybės kada nors visus pakviesti ir į savo knygyną. Na, o kol kas svarbiausia plėsti leidybą.

Molėtai – čia viskas tikra? Antroji žiema Molėtų rajone naujiems gyventojams nepašykštėjo šalčio ir sniego, tačiau Marius pastebi: „Miestiečiams išgyventi truputį kaimo nemalonumų buvo smagu.“ Net ir sulaukdami klausimų, ar nesiruošia grįžti į didmiestį, pora atvira – jie mėgsta trumpas keliones į Vilnių, tačiau visada geriausia sugrįžti namo – į Molėtus.

Vis geriau Molėtų kraštą pažįstantys Monika ir Marius žino ir šio krašto šūkį: „Čia viskas tikra!“. „Vietinių žmonių ne tiek daug pažįstame, bet gamta – nuostabi. Čia dangus labai platus, aukštas. Iš miesto išvažiavus, tikrai yra gera“, – pasakoja naujus namus Molėtų rajone atradę ir mylimą darbą čia susikūrę Monika ir Marius.

Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro bei Molėtų krašto laikraščio „Vilnis“ informacija