You are currently viewing Jaunai moteriai verslo idėją padiktavo širdis

Jaunai moteriai verslo idėją padiktavo širdis

Atnaujinta 2021-07-01

Plungėje šių metų birželį duris atvėrė „ANNA“ saviugdos ir savirealizacijos centras. Tai vieta, kuri jungia jaunimo saviraiškos poreikius bei edukacines veiklas visuomenei. Prie sėkmingo centro įkūrėjos Ritos Raukaitės starto prisidėjo ir Užimtumo tarnyba. Jaunoji verslininkė dalyvavo savarankiško užimtumo rėmimo priemonėje bei gavo finansinę paramą verslo pradžiai.

„ANNA“ išvertus iš hebrajų kalbos reiškia „Dievo malonė“. Taip pavadinto centro įkūrimas Ritos gyvenime turi ypatingą istoriją, kuri neapsėjo be kliūčių ir gyvenimo sunkumų.

Gyvenimo variklis – pozityvus mąstymas

R. Raukaitė gimė Klaipėdoje. Būdama dar vaikas, ji gyveno Grumbliuose, vėliau – Plungėje. Šiuo metu moteriai – 30 metų, tačiau ji jau spėjo baigti Kultūrinės veiklos vadybą Klaipėdos valstybinėje kolegijoje, Klaipėdos universitete studijavo renginių režisūrą, o ką tik Mykolo Romerio universitete atsiėmė Edukacinių technologijų valdymo studijų magistro diplomą. Ir tai – galbūt ne pabaiga. Paprašyta apibūdinti savo charakterį Rita mini drąsą ir ryžtą, norą neįsisprausti į rėmus ir juos peržengti, įnešant kažką naujo. Taip pat centro įkūrėja pasižymi paprastumu, nuoširdumu, noru padėti žmonėms ir nuolat mokytis, keistis, bandyti. „Esu pozityvi. Labai stengiuosi į viską žiūrėti teigiamai, net ir sunkiausiose gyvenimo situacijose įžvelgiu tai, iš ko galėčiau pasimokyti. Visad noriu veikti, daryti, itin pasitikiu savo vidine intuicija“, – teigė Rita. 

Daugelis iš mūsų svajoja apie nuosavą verslą, tačiau mažai žmonių ryžtasi tai įgyvendinti. Rita – tarp tų, kurie išdrįso. Viena pagrindinių idėjų, padedančių jaunai moteriai žengti į priekį – tikėjimas, kad viskas bus gerai, o net jei ir nebus – plungietė žino, kad visa patirtis, kurią ji įgis, ir kokius žmones sutiks, neliks be pėdsako ir pasitarnaus kitose veiklose. Galbūt šios veiklos tėra kažko didesnio pradžia, todėl nesėkmės bijoti nereikia: „Mes labai dažnai užsidarome baimėje: kaip čia bus, ką pasakys aplinkiniai, jeigu man nepasiseks? Baisu investuoti pinigus, kad jų neprarastume. Kartais nepalaiko šeima, antra pusė. Bet labiausiai mes patys koncentruojamės į tai, kas mus stabdo, pamiršdami ką gero galėtume gauti tai darydami. O juk gyvename tik vieną kartą“, – mintimis dalijosi Rita. 

Verslo idėjai subrandino sunkios patirtys

R. Raukaitė Plungės kultūros centre dirbo renginių organizatore. Prie vykdomų iniciatyvų itin prisidėjo jaunimo klubas, kurio nariai padėjo organizuoti ir įgyvendinti užsiėmimus, generuoti idėjas, susisiekti su atlikėjais, lektoriais. Taip, padedami Ritos, jaunuoliai ugdė savarankiškumą. Vėliau plungietė išvyko dirbti į Ispaniją. Tačiau – neilgam. Sužinojusi, kad tėtis susirgo sunkia nepagydama liga ir jį reikia slaugyti, jauna moteris grįžo į Lietuvą. Artimojo liga Ritai buvo didelis sukrėtimas. Tai paskatino jauną moterį gyvenimą pamatyti kitaip: analizuoti save, eiti dvasiniu savęs pažinimo keliu, išbristi iš depresijos. „Pamačiau, kad mano atvirumas ir patirtis padeda kitiems, ypač jauniems žmonėms. Ir aš supratau, kur turiu keliauti. Per vidinį skausmą, sunkumus atėjo gražūs dalykai,“ – pasakojo ji.

Ritos centro veiklos idėja – panaši į darbą kultūros centre, tik labiau orientuota į edukaciją ir žmonių sąmoningumo ugdymą:  „Pasitelkdami jaunimą mes kuriame edukacinius renginius tam, kad jaunimas galėtų įgyti darbinės patirties, lengviau atrastų save, kad suprastų savo poreikius, ką ateityje nori studijuoti, mokytis. Pavyzdžiui, jei jaunas žmogus nori studijuoti vadybą, čia jis gali ateiti ir ugdyti vadybinę pusę. Tai padeda žmonėms pažvelgti, ar jie yra ten, kur nori būti“, – savo įkurtą Centrą pristatė Rita.

Subrandinti verslo idėją Ritai padėjo darbas kultūros centre, kolegos, jaunimas, įvairūs darbiniai ir verslo ieškojimai, sutikti žmonės, vidinės patirtys, likimo smūgiai. Taip pat – tinkamu laiku gauta informacija apie Užimtumo tarnybos paslaugas.

Sėkmę plungietė suvokia kaip vidinių norų ir siekiamybių patenkinimą. Tam svarbu gerai jaustis, būti laimingam, gebėti suderinti profesinę karjerą su asmeniniu gyvenimu bei skirti laiko sau. Juk nėra nieko geriau už pilnatvę, kai pasiekiami užsibrėžti tikslai.

Centro vizija – gyvybingi bendruomenės namai

Šiuo metu centre „ANNA“ yra organizuojamos paskaitos, teikiama patalpų nuomos paslauga, o pirmame aukšte – įsikūrusi parduotuvė „Nendrės namai“, kurioje galima rasti įvairių širdžiai mielų žmonių rankomis sukurtų dalykų. Centre taip pat vyksta įvairios kūrybinės dirbtuvės, jogos užsiėmimai, jaunuolių susibūrimai lauke, interaktyvūs mokymai jaunimui ir plačiajai visuomenei, kalbinami įdomūs žmonės ir kuriamos tiesioginės vaizdo transliacijos, kurias galima rasti „Facebook“ puslapyje „ANNA – saviugdos ir savirealizacijos centras“. Centras taip pat turi kiemelį, kurį, ypač vasarą, norisi išnaudoti prasmingoms mugėms, įvairioms kuriančių žmonių akcijoms.

Didžiausiais savo veiklos rėmėjais jaunoji verslininkė įvardina kelias įmones. Tai – „Artūro įtempiamos lubos“, „Darni vizija“, „Rūta saldainiai ir kava“, „Meme medžio darbai“. Kuriant verslą atsirado labai daug žmonių, kurie palaikė, taip pat pavyko sutikti ir bendražygių: su pirmame aukšte esančios parduotuvės „Nendrės namai“ įkūrėja Indre Antanavičiene Rita verslą kuria kartu.

Plungietės verslas – labiau socialinis, todėl reikia įdėti daug darbo ir pastangų, kad tai pradėtų generuoti pajamas. Jauna moteris svajoja, kad ateityje centras „ANNA“ taps gyvybingais bendruomenės namais, kupinais kūrybiškų, norinčių augti žmonių. Rita stengiasi vienoje vietoje sukoncentruoti kuo daugiau paslaugų, kad čia būdami žmonės galėtų pasisemti geros energijos, kažką įsigyti, atsigerti arbatos ar šviežių sulčių, pasižiūrėti, kokie vyksta renginiai ir įsigyti mielą dovaną.

Paklausta, ką patartų svajojantiems apie verslą, bet dvejojantiems, nesiryžtantiems imtis realių veiksmų, Rita siūlo susidraugauti su savo baime: „Ten, kur yra baimė, atsiranda patys gražiausi dalykai ir pačios didžiosios stiprybės. Baimė ugdo asmenybę, ugdo matymą ir suteikia daug dalykų. Mes pernelyg ją sureikšminame. Nesikoncentruokite į baimę – tik tiek, kiek patys to norite. Tada netruksite priartėti prie savo norų“, – patarė ji.

Ritos gyvenimo filosofinė ašis – ėjimas klausantis savo širdies ir nuolatinis klausimas, ar ten, kur esu, jaučiuosi gerai, o jeigu nesijaučiu, ką turiu padaryti, kad taip jausčiausi? „Reikia nuolat būti sąžiningam pačiam su savimi. Kai eini vedamas širdies – ateina reikiamos situacijos, žmonės. Kai tu esi ten, kur tu nori būti, tai suteikia didžiausią pilnatvę“, – pasakojimą užbaigė jaunoji verslininkė.