You are currently viewing Europos darbo rinkos barometras: užimtumas lenkia nedarbą

Europos darbo rinkos barometras: užimtumas lenkia nedarbą

Atnaujinta 2021-11-03

Europos darbo rinkos barometras jau trečią mėnesį iš eilės rodo palankias tendencijas. Rugsėjį šis rodiklis sumažėjo 0,6 balo (iki 103,7), lyginant su rugpjūčio duomenimis. Europos viešųjų užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) pagrindinis rodiklis darbo rinkoje vis dar yra aukštesnis nei prieš krizę.

„Atšaukus karantiną, darbo rinka sparčiai atsigauna. Ši tendencija tęsis, bet šiek tiek nuosaikiau“, – pranešė IAB prognozių vadovas  Enzo Weberis. Europos darbo rinkos barometro nedarbo rodiklis per rugpjūtį sumažėjo 1,5 balo ir siekė 103,1. Kita vertus, užimtumo augimo rodiklis ir toliau palaipsniui auga – 0,3 balo (iki 104,3).

Užimtumo komponento vertė dabar yra didesnė nei nedarbo tokiose šalyse kaip Bulgarija, Vokietija, Austrija, Lenkija, Portugalija ar Belgijos Valonijos regionas. Šie rodikliai atsispindi ir visos Europos darbo rinkos barometre. E.Weberis patvirtino, kad prieš pandemijos krizę buvo tikimasi tokių tendencijų.

Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas 17 vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Šios tarnybos įsikūrusios Austrijoje, Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Danijoje, Belgijos generaliniame direktorate, Belgijoje–Flandrijoje, Belgijoje–Valonijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Lichtenšteine, Lietuvoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Maltoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje. Tyrimą nuo 2018 metų birželio kartu atlieka užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas.

Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Tuo tarpu B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o pastarasis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą.

Barometro skalė svyruoja nuo 90 (labai prasta padėtis darbo rinkoje) iki 110 (labai gera padėtis). Pirmiausia yra nustatomas kiekvienos projekte dalyvaujančios užimtumo tarnybos barometro balas. Tuomet pagal nacionalinių balų svertinį vidurkį apskaičiuojamas ir Europos darbo rinkos barometras.

Skirtingų laikotarpių Europos darbo rinkos barometro duomenys pateikiami čia.