You are currently viewing Darbas ar darbo paieškos išmoka?

Darbas ar darbo paieškos išmoka?

Atnaujinta 2020-08-21

Praėjusią savaitę Užimtumo tarnyba gavo nustebusio kliento žinutę: „Neseniai parašiau prašymą dėl darbo paieškos išmokos. Pinigai manęs dar nepasiekė, tačiau konsultantė jau siūlo darbą. Ar įvyko klaida?“ – klausė jis.

Be abejonės, klaidos čia nėra. Užimtumo tarnybos tikslas – darbo ieškantiems žmonėms padėti kuo greičiau įsidarbinti, todėl asmuo buvo informuotas apie atsiradusią laisvą darbo vietą. Dėl koronaviruso pandemijos nedarbas šalyje auga ir šiuo metu siekia 13,3 %, todėl gavusieji pasiūlymą įsidarbinti, jo atsisakyti neturėtų. Ypač dėl gaunamų išmokų, kurios yra laikinos. Augant nedirbančiųjų skaičiui, rasti kitą darbo vietą vėliau gali būti sudėtinga.

Vis dėlto, darbo paieškos kartais užtrunka, o paieškos laikotarpiu numatytus kriterijus atitinkantys ir Užimtumo tarnyboje užsiregistravę asmenys gali pretenduoti į nedarbo socialinio draudimo ir darbo paieškos išmokas, tarp jų – ir studentai.

Išmokos nedirbantiems vis dar painiojamos

Asmenys, kurie atitinka bedarbio statusui gauti keliamus kriterijus, ir per pastaruosius 30 mėnesių iki įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos turi ne mažesnį kaip 12 mėnesių nedarbo draudimo stažą, gali pretenduoti į nedarbo socialinio draudimo išmoką, kurią skiria ir moka „Sodra“. Apie šią išmoką išsamiau skaitykite „Sodros“ tinklalapyje.

Dėl laikinos darbo paieškos išmokos į Užimtumo tarnybą galima kreiptis nuo birželio vidurio. Ji mokama nuo asmens prašymo skirti šią išmoką pateikimo Užimtumo tarnybai dienos, tačiau ne ilgiau kaip iki 2020 m. pabaigos.

Darbo paieškos išmoka yra skirtingų dydžių: ji sudaro 42 eurus, jei asmuo turi teisę gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką, arba 200 eurų – neturintiems teisės gauti nedarbo socialinio draudimo išmokos arba jeigu jos mokėjimo laikotarpis asmens kreipimosi į Užimtumo tarnybą metu yra pasibaigęs.

Norint gauti darbo paieškos išmoką reikia būti registruotam Užimtumo tarnyboje ir turėti bedarbio statusą. Jei bedarbis jau registruotas Užimtumo tarnyboje, jam tereikia užpildyti nustatytos formos prašymą.

Daugiau informacijos, kaip gauti darbo paieškos išmoką, rasite čia.

Dėl išmokų gali kreiptis ir studentai

2020 m. gegužės 8 d. įsigaliojus Užimtumo įstatymo 22 straipsnio pakeitimams, darbo ieškantiems ir Užimtumo tarnyboje registruotiems studentams yra suteikiamas bedarbio statusas. Nesvarbu, ar jie yra pasirinkę dieninių, ar ištęstinių studijų formą. Dėl išmokų studentai turi kreiptis bendra tvarka.

Tiesa, nemažai jų dirba pagal verslo liudijimą. Tokiu atveju dėl darbo paieškos išmokos kreiptis galima, tačiau už dienas, kai dirbama, išmoka mokama nebus, o bedarbio statusas tuo laikotarpiu – stabdomas. Dėl išmokos reikia kreiptis dieną, kuriai verslo liudijimas nėra įsigytas.

Remiantis studentų registro duomenis, iš 221 tūkst. šių metų rugpjūčio 1 d. Užimtumo tarnyboje registruotų darbo neturinčių asmenų studijuoja 4662. Iš jų 1698 paskirta nedarbo socialinio draudimo išmoka. Dar didesniam skaičiui studentų – 2578 – paskirta darbo paieškos išmoka (887 – siekianti 42 eurus, 1691 – 200 eurų).