*alt_site_homepage_image*

Telkiamos pajėgos grįžtantiems emigrantams priimti ir įdarbinti

2024-03-07
Telkiamos pajėgos grįžtantiems emigrantams priimti ir įdarbinti

Kuo sklandžiau pasitikti grįžtančiuosius į Lietuvą, suteikti jiems reikiamą informaciją ir pagalbą – šie tikslai paskatino Užimtumo tarnybą dar labiau stiprinti ryšius su kitomis institucijomis ir savivaldybėmis. Kovo 5−6 d. vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos seminare savivaldybių atstovams buvo pateikta išsami informacija apie jau keletą metų vykstančią veiklą. Grįžtamosios migracijos skatinimo veiklomis pasaulio ir šalies mastu dalijosi Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Sinkevičė. Auditorijai taip pat papasakota apie paslaugas, kurias Užimtumo tarnyba teikia ir užsienyje tebegyvenantiems, ir jau sugrįžusiems lietuviams.

„Užimtumo tarnybos iniciatyva vykdoma aktyvi komunikacija – kai kreipiasi užsienyje tebegyvenantys, tačiau apie grįžimą pradėję svarstyti lietuviai. Diasporai skirtuose renginiuose supažindinama, kokius grįžimui būtinus aspektus reikėtų apsvarstyti iš anksto, siekiant lengviau integruotis ir pritaikyti turimus įgūdžius Lietuvoje“, – pasakojo G.Sinkevičė. Susitikime taip pat buvo aptartos šalies regionų darbo rinkos ypatybės, verslo steigimo rėmimo, persikvalifikavimo, kitos aktualios temos.

Nuolat ryšį su išeivija palaikanti Užimtumo tarnyba išgrynino grįžtantiems tautiečiams aktualias temas, todėl nuo sausio kiekviename Klientų aptarnavimo departamente specialistai pataria ir atsako į jų svarbiausius klausimus. Pirminės konsultacijos teikiamos visiems diasporos atstovams, tam nebūtina tapti registruotais klientais.

Iš pernai Užimtumo tarnyboje registruotų grįžusiųjų asmenų 70 proc. sėkmingai integravosi darbo rinkoje. Iš jų 9 proc. įkūrė savo verslą. Iš visų įsidarbinusiųjų 13 proc. yra aukštos kvalifikacijos darbuotojai (vadovai, specialistai, jaunesnieji specialistai ir technikai). Pusė užsiregistravusiųjų yra vidutinės kvalifikacijos darbuotojai – įstaigų tarnautojai, paslaugų darbuotojai, kvalifikuoti žemės ir miškų ūkio darbininkai, amatininkai, operatoriai ir surinkėjai.

Daugiausiai grįžusiųjų ir registruotų klientų per 2023 m. įsidarbino 5 sektoriuose: apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos, statybos, transporto, saugojimo ir administracinių bei aptarnavimo paslaugų įmonėse.

Teigiama grįžtamoji migracija svarbi Lietuvos darbo rinkai, susiduriančiai su darbo jėgos trūkumu, kvalifikuotų darbuotojų stygiumi, regionų plėtra, inovatyvių idėjų realizacija ir, žinoma, darbo kultūros pokyčiais. Todėl seminaro metu savivaldybių atstovai taip pat dalinosi sėkmės istorijomis ir idėjomis, kaip efektyviai telkti miestų ir miestelių bendruomenes, skatinti emigravusius lietuvius tapti savo krašto atstovais.

Kaip rodo pernai Užimtumo tarnybos užsakymu atliktas emigrantų nuomonės tyrimas, net 60 proc. svarstytų apie grįžimą ir įsikūrimą Lietuvos regionuose. „Todėl dabar komunikacija su savivalda – itin svarbi, kad būtų kuo efektyviau patenkinti darbo jėgos poreikiai regionuose, o ten įsikuriantiems grįžusiems lietuviams sukuriamos kuo palankesnės integracijos sąlygos“, – pabrėžė G. Sinkevičė.

Registracija