*alt_site_homepage_image*

Aukštos kvalifikacijos darbuotojai skatinami rinktis Lietuvą

2022-06-30
Aukštos kvalifikacijos darbuotojai skatinami rinktis Lietuvą

Kvalifikuotų specialistų trūkumas šalyje lėmė pokyčius, kurie įsigalios nuo liepos 1 d. Dabar Užimtumo įstatyme numatyta išmoka aukštos kvalifikacijos darbuotojams iš užsienio. Norintys ją gauti, galės kreiptis į Užimtumo tarnybą ne anksčiau nei po 6 mėnesių nuo neterminuotos sutarties sudarymo dienos. O aukštos kvalifikacijos darbuotojai iš Ukrainos galės pateikti prašymą po 3 mėnesių.

„Esminis naujovės tikslas – ne tik pritraukti specialistus, bet ir juos išlaikyti. Vienkartinę išmoką atvykę darbuotojai gaus ne iš karto, o tik įsitvirtinę šalies darbo rinkoje. Ši parama bus skirta tik ypač trūkstamiems aukštos kvalifikacijos darbuotojams“, – sakė Užimtumo tarnybos Priemonių organizavimo įgyvendinimo skyriaus vedėja Vaida Kamandulienė.

Iš užsienio pritrauktiems darbuotojams bus mokama vienkartinė 2993 Eur išmoka (4,1 MMA dydžio), jei jis nuo 2022 m. laikomas nuolatiniu šalies gyventoju, nors prieš tai pastaruosius penkerius metus gyveno užsienyje. Su darbdaviu turės būti sudaryta neterminuota darbo sutartis, o jo profesija įtraukta į aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą.

Taip pat šiai išmokai gauti bus vertinamas iš užsienio pritraukto darbuotojo gaunamas 6 mėnesių vidutinis darbo užmokestis – jis turėtų būti ne mažesnis nei 2993 Eur (4,1 MMA). Išmokai gauti bus vertinamas ir kitų tos įmonės darbuotojų vidutinis darbo užmokestis.

Atsižvelgiant į sudėtingą geopolitinę situaciją Ukrainoje, kai daugiau nei 13 tūkst. į Lietuvą atvykusių ukrainiečių jau įsidarbino Lietuvoje, vienkartinė išmoka galės būti taikoma ir Ukrainos piliečiams, pasitraukusiems dėl Rusijos pradėtų vykdyti karinių veiksmų.

Jiems vidutinio darbo užmokesčio dydžio kartelė kiek žemesnė. Pretenduoti į atvykimo išmoką jie galės tais atvejais, jei gaunamas vidutinis 3 mėnesių užmokestis yra ne mažesnis nei 1752 Eur (2,4 MMA). Vėlgi bus vertinamas praeitais kalendoriniais metais kitų įmonės darbuotojų gautas vidutinis darbo užmokestis.

Taip pat ukrainiečiams nėra taikoma sąlyga dėl aukštos pridėtinės vertės kuriančios profesijos.

Dėl išmokos į Užimtumo tarnybą bus galima kreiptis ne anksčiau nei po 6 mėnesių ir ne vėliau kaip per 2 metus nuo asmens darbo Lietuvoje pagal neterminuotą darbo sutartį pradžios. Ukrainiečiai galės kreiptis ne anksčiau kaip po 3 mėnesių ir ne vėliau kaip per 2 metus nuo asmens darbo Lietuvoje pagal neterminuotą darbo sutartį pradžios.

Teisę gauti išmoką turi ir darbdavys, įdarbinęs iš užsienio pritrauktą darbuotoją, turintį teisę gauti atvykimo išmoką. Ši vienkartinė paskata negalės viršyti 5256 Eur (7,2 MMA) ir dėl jos darbdavys galės kreiptis ne anksčiau nei po 12 mėnesių ir ne vėliau kaip per 2 metus nuo darbuotojo darbo Lietuvoje pradžios. Už įdarbintą Ukrainos pilietį darbdaviui išmoka nepriklausys.

Profesijų, kurioms būtina aukšta profesinė kvalifikacija ir kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąraše dominuoja biotechnologijų, inžinerijos, informacinių technologijų, fizinių mokslų specialybės.

Tikimasi, kad išmoka bus dar viena paskata sugrįžti ir mūsų šalies talentams, gyvenantiems užsienyje. Jau dabar Lietuvoje jie gali gauti ne mažesnį atlyginimą nei užsienyje, bet nemažai tautiečių vis dar neapsisprendžia. Svetur gyvenantys lietuviai dažnai pasigenda informacijos, kodėl verta sugrįžti. Informacinę kampaniją šiuo metu vykdo Užimtumo tarnybos šviečiamasis projektas „Gal į Lietuvą“ – renginiuose užsienyje pristatomos gyvenimo ir darbo sąlygos Lietuvoje.

Registracija