PRISIJUNGTI   REGISTRACIJA      EN   
Ketvirtoji pramonės revoliucija keis trečdalį darbo vietų pasaulyje

Pasaulio ekonomikos forumas kartu su vyriausybėmis ir pasaulinėmis kompanijomis 2020 m. sausio mėn. Davose paskelbė „Reskilling Revolution“ iniciatyvą, kurios tikslas – iki 2030 m. suteikti 1 mlrd. žmonių geresnį išsilavinimą, įgūdžius ir darbo vietas. Ypatingas dėmesys skiriamas įgūdžiams ir darbo vietoms, atsirandančioms dėl ketvirtosios pramonės revoliucijos, kuri, pasak ekspertų, ateinantį dešimtmetį pakeis daugiau nei 1 mlrd. darbo vietų – beveik trečdalį darbo vietų visame pasaulyje, o netolimoje ateityje – 2022 m. – 133 mln. darbo vietų.

Ketvirtoji pramonės revoliucija keičia darbo specifiką, procesą bei žmogaus vietą ir savijautą darbo rinkoje. Robotai jau perėmė 29 proc. žmogaus atliekamų užduočių, o per kelerius metus šis skaičius turėtų pasiekti 42 proc., rodo Pasaulio ekonomikos forumo atliktas tyrimas „The Future of Jobs Report 2018“. Dėl ketvirtosios pramonės revoliucijos keičiasi įgūdžiai, reikalingi darbo atlikimui. Dažnai klaidingai manoma, kad ateityje bus reikalingi tik technologiniai įgūdžiai, tačiau Pasaulio ekonomikos forumo ekspertai nurodo, kad reikės ir specialiųjų įgūdžių, tokių kaip kūrybiškumas, bendradarbiavimas. Dėl ketvirtosios pramonės revoliucijos pabrėžiamas darbuotojų perkvalifikavimas, kuris padėtų užtikrinti, kad žmonės visame pasaulyje turėtų išsilavinimą, kvalifikaciją ir įgūdžius, tenkinančius šiandienos besikeičiančios darbo vietos reikalavimus ir padėtų ruoštis ateities darbams, kurie dar neegzistuoja.

Darbo rinka 2020 m.: Lietuvos darbdavių įžvalgos

Užimtumo tarnyba siekdama numatyti darbo jėgos pasiūlos ir paklausos srautus ir įvertinti užimtumo rėmimo priemonių bei darbo rinkos paslaugų poreikį daugiau nei 20 m. rengia darbo rinkos prognozes. Didžiausias dėmesys prognozuojant darbo rinkos pokyčius tenka darbdavių nuomonei apie verslo veiklos perspektyvas.

2019 m. spalio–lapkričio mėn. Užimtumo tarnybos specialistai atsitiktinės stratifikuotos atrankos metodu apklausė 4,4 tūkst. darbdavių, kurių įmonėse dirba 242,4 tūkst. šalies dirbančiųjų. Siekiant rezultatų reprezentatyvumo respondentai atrinkti laikantis užimtų gyventojų pasiskirstymo pagal ekonomines veiklas proporcijų: 60,7 proc. – iš paslaugų, 22,1 proc. – iš pramonės, 9,5 proc.  – iš statybos, 7,7 proc. – iš žemės ūkio sektoriaus. Daugiausiai – 96 proc. – apklausos dalyvių sudarė smulkaus ir vidutinio verslo atstovai.

Dėl natūralios gyventojų kaitos darbingo amžiaus gyventojų skaičius šalyje ir toliau mažės, todėl darbdavių konkurencija dėl kvalifikuotų darbuotojų išliks. Remiantis apklausos rezultatais, šiandien 15 proc. apklaustų darbdavių dėl darbuotojų linkę konkuruoti su kitais darbdaviais. Ieškodami darbuotojų tarp reikalavimų darbdaviai pabrėžia informacinį raštingumą, inovatyvumą, profesinį tobulėjimą bei pasigenda reikiamos kvalifikacijos ir kompetencijų (28 proc. apklaustųjų), taip pat motyvacijos (28 proc.).

Daugiau nei pusė (53 proc.) apklaustųjų šalies darbdavių susiduria su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu, ši problema jiems trukdo plėtoti veiklą ir net kelia grėsmę išlikimui konkurencinėje erdvėje. Lietuvos įmonės su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu susiduria jau kelerius metus, todėl dauguma darbuotų statybos ir transporto sektoriuose dirbti atvyksta iš trečiųjų šalių. Apklausoje dalyvavę darbdaviai, esant darbuotojų trūkumui, dažniausiai perskirstė darbo funkcijas (31 proc. apklaustųjų) bei didino darbo užmokestį (27 proc.) esamiems darbuotojams.

Apklausos rezultatai rodo, kad 2020 m. kas ketvirtas darbdavys (22,6 proc.) planuoja didinti darbuotojų skaičių, kas antras (beveik 51 proc.) – didins darbo užmokestį, 40,7 proc. – didins investicijas į įmonės technologinius įrenginius, daugiau darbo vietų automatizuos.

Daugiausia naujų darbo vietų 2020 m. sukurs paslaugų ir pramonės sektorius. Paslaugų sektoriaus darbdaviai planuoja sukurti 6,5 tūkst. naujų darbo vietų, iš jų – daugiausiai didmenine ir mažmenine prekyba, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontu užsiimančiose įmonėse. Pramonės sektoriaus darbdaviai planuoja įsteigti 4,6 tūkst. naujų darbo vietų, daugiausiai – apdirbamąja gamyba užsiimančiose įmonėse.

Užimtumo tarnybos 2020 m. darbo rinkos prognozė ir įsidarbinimo galimybių barometrai aktyviai pristatomi šalies moksleiviams, socialiniams partneriams, darbdaviams, nevyriausybinėms organizacijoms supažindinant juos su darbo rinkos tendencijomis ir kvalifikuotos darbo jėgos poreikiu.

Daugiau informacijos apie paklausiausias bei mažiau paklausias profesijas galima rasti „Įsidarbinimo galimybių barometre 2020“ bei Profesijų žemėlapyje, taip pat leidinyje „Lietuvos užimtumo 2019 m. tendencijos ir ateities prognozės“.

Pastaba: 2020 m. kovo 16 d. LR Vyriausybei paskelbus ekstremalią padėtį ir karantiną, susiklostė išskirtinio neapibrėžtumo sąlygos ir pasikeitė ekonominė situacija, kuri nėra įvertinta 2020 m. pradžioje Užimtumo tarnybos rengtoje darbdavių apklausoje.

© Užimtumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Biudžetinė įstaiga. Geležinio Vilko g. 3A, LT-03131, Vilnius Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190766619

Bendrasis konsultacijų numeris 1883 (+370) 5 250 0883
Faks.: (8 5) 236 0788, (8 5) 274 5883
El. paštas: info@uzt.lt, eures@uzt.lt
Cituojant būtina nurodyti šaltinį.

Close Menu